به گزارش خبرنگار چویر نیوز . هادی عبادی در گفتگو با خبرنگاران بیان کرد : دو سال پیش مصادف با همچین روزی فعالیتمان را در حیطه فضای سبز با حمایت جمعی از مسولین و ریاست دانشگاه رازی شروع کردیم در این راستا ۲۷ نفر فعالیت دارند و توانستیم به جای بودجه اختیاری ا درصد در […]

به گزارش خبرنگار چویر نیوز . هادی عبادی در گفتگو با خبرنگاران بیان کرد : دو سال پیش مصادف با همچین روزی فعالیتمان را در حیطه فضای سبز با حمایت جمعی از مسولین و ریاست دانشگاه رازی شروع کردیم در این راستا ۲۷ نفر فعالیت دارند و توانستیم به جای بودجه اختیاری ا درصد در سه سال اخیر ۵ درصد از بودجه دانشگاه را صرف مدیریت فضای سبز دانشگاه کنیم .شاید خبلی از دانشگاه ها به این امر واقف نباشند اما دانشگاه رازی سرمایه گذاری کلانی را در این حوزه انجام داده است .
مدیر مرکز سبز دانشگاه گفت : با افتخار می توان گفت دانشگاه رازی اولین دانشگاه در سطح کشور است که رشته دانشجویی با عنوان درس زندگی سبز را دایر کرد و ۳۰۰ دانشجو در این رشته مشغول به تحصیل هستند . و کتاب آن نیز در حال تالیف است مکاتبات خوبی هم با بخش سبز جهانی انجام داده ایم تا بتوانیم این درس را در دانشگاه های دیگر کشورها اجرا کنیم .
عبادی به وجود نقص هایی در حوزه فضای سبز دانشگاه اشاره کرد و گفت ما تمام توان خود را در این حیطه قرار داده ایم .وی همچنین افزود ۱۲۰ هزار درخت و درختچه در ۲ پردیس طاقبستان و کشاورزی کشت کرده ایم .
عبادی در ادامه افزود : در ۴۰ الی ۵۰ سال گذشته کمتر از ۱۲ هزار درخت در دانشگاه کاشت داشته ایم و امروز سطح کاشت درخت در دانشگاه به ۷ درصد رسیده است و برای اولین بار در کشور برنامه تور سبز در دانشگاه را انجام داده ایم اقدام بعدی راه اندازی اولین نمایشگاه مدیریت سبز در دانشگاه و اولبن جشنواره غذای در دانشگاه رازی بود که در کشور اولین دانشگاهی بود که مسابقه غذای سبز را اجرا کرد بنا بود با همکاری شهرداری کرمانشاه در سطح استان این برنامه اجرا شود ولی به دلیل بیماری کرونا به تعویق افتاد .

عبادی افزود : طرح جدید دیگری که انجام دادیم اجرای طرحی با عنوان باغچه سبز خانواده بود که حدود ۵۰ متر زمین کشاورزی در اختیار هر کارمتدی گذاشته می شود که بعد از آموزشهای لازم همراه با خانواده خود به کشت بر روی زمین بپردازند . اقدامات انجام گرفته بعدی در مدیریت فضای سبز اینست که ۹۰ درصد از سیستم آبیاری را از حالت سنتی به حالت نوین ( قطره ای) تغییر دادیم و ساختمان های جدید را هوشمند سازی کردیم .به واسطه الگوی مصرفی که داشتیم توانستیم در سال ۹۸ ( ۶۰ درصد) مصرف آب را کاهش دهیم و ۵ میلیارد ریال در مصرف حامل های انرژی صرفه جویی داشتیم .
عبادی در پایان افزود : در سال ۹۷ شصت میلیون تومان ودر سال ۹۸ هشتصد میلیارد تومان از طرف سازمان برنامه و بودجه ، بودجه دریافت کردیم این بودجه صرف ارف دانشگاه شده است و دانشگاه رازی به عنوان اولین دانشگاه کشور قرار است اولین رستوران سبز را راه اندازی کنیم و در این رسوران دو وعده غذایی سبز به دانشجویان داده شود و یک مجله با عنوان آینده سبز برای ماه های آینده راه اندازی می شود .