بهزاد امیری؛ از شهروندان روشندلی است که علی رغم مشکلات و موانع بسیاری که سر راه افراد دارای معلولیت وجود دارد توانسته با اراده ای مثال زدنی بر محدودیت ها و محرومیت ها غلبه کرده و مسیر زندگی را آنگونه که می خواهد طی نماید.

بهزاد امیری؛ از شهروندان روشندلی است که علی رغم مشکلات و موانع بسیاری که سر راه افراد دارای معلولیت وجود دارد توانسته با اراده ای مثال زدنی بر محدودیت ها و محرومیت ها غلبه کرده و مسیر زندگی را آنگونه که می خواهد طی نماید.
او پیش از آنکه محدودیت ها بتوانند ناامیدش کنند خیلی زود خود را در موقعیت کسب و کار قرار داد تا بعد از گذشت دو دهه از آغاز فعالیت تجاری حالا صاحب نام و نشانی قابل اعتنا در بازار باشد.
فروشگاه لوازم صوتی “شقایق” با در اختیار داشتن انحصار ۶ برند برتر دنیا در حوزه صوت و تصویر در غرب کشور زمینه اشتغال ۲۰ نیروی انسانی را فراهم نموده است.
داستان زندگی “بهزاد” صرفا در فعالیت اقتصادی محدود و محصور نشده و او که خود از ورزشکاران پیشکسوت جامعه ی نابینایان کرمانشاهی می باشد و در سالیان گذشته توانسته در عرصه ورزش معلولین در رشته های گلبال و دو و میدانی صاحب عنوان و قهرمانی کشور گردد این بار بنابر مسئولیت اجتماعی در عرصه مدیریت ورزش معلولین پیشگام شده تا دین خود را به همنوعانش ادا نماید.
ازاینرو باشگاه فرهنگی، ورزشی “همدلان” را تاسیس نمود تا برای اولین بار در استان نابینایان کرمانشاهی صاحب باشگاهی برای دور هم بودن، تمرین ورزشی و حتی حضور در لیگ گلبال کشوری بشوند.
باشگاه همدلان به عنوان اولین و تنها باشگاه خصوصی ورزشی معلولین در استان کرمانشاه با هزینه شخصی بهزاد امیری در مرداد ماه ۱۴۰۱ تاسیس گردید تا با جذب گلبالیست های کرمانشاهی راهی مسابقات لیگ گلبال دسته اول کشور شود.

مالک باشگاه ورزشی همدلان در پاسخ به چرایی ورود به این عرصه علی رغم مشکلات فراوان و نبود انگیزه های مادی می گوید: من با این بچه ها بزرگ شده ام، مشکلات آنها را لمس می کنم، به رشته ورزشی گلبال و ورزشکاران نابینا عِرق دارم از اینرو و به عشق همین بچه ها و برای اینکه آنها را از انزوا و خانه نشینی دور نمایم با هزینه شخصی این باشگاه را تاسیس نمودم.
باشگاه ورزشی همدلان با وجود موانع و مشکلات فراوان پیش روی صرفا با تکیه بر اراده و همدلی اعضایش توانست پس از ۱۹ سال به عنوان اولین باشگاه خصوصی ورزش معلولین به نمایندگی از جامعه ی معلولین کرمانشاهی راهی لیگ گلبال کشور بشود.
این باشگاه ورزشی در دو بخش خانم ها به مدیریت سرکار خانم افسانه زنگنه و در بخش آقایان به مدیریت آقای سجاد سنجری به فعالیت مشغول می باشد.
بهزاد امیری ورزشکار روشندل و مالک باشگاه همدلان در گفتگو با چویرنیوز از مشکلات و موانع پیش روی خود در مسیر تیم داری در حوزه معلولین می گوید.
وی اظهار نمود: پس از تاسیس باشگاه و به منظور برقراری تمرینات از فدراسیون نابینایان تقاضای توپ ویژه گلبال کردیم که در پاسخ درخواست ما به این جمله بسنده کردند که توپ نداریم!
از طرفی هیات نابینایان استان برخلاف وظیفه و ماهیتش از در اختیار قرار دادن توپ، دروازه و زمین تمرین به باشگاه خودداری نمود.
من در برابر این سنگ اندازی ها و مشکلات ناامید نشدم و با پیگیری فراوان و با هزینه شخصی توانستم ۶ توپ مخصوص گلبال را برای بچه ها تهیه کنم و اگر فدراسیون اعلام نیاز بکند می توانم برایشان توپ تهیه کنم!
امیری افزود: در چنین شرایطی و علی رغم کارشکنی های صورت گرفته با بازیکنان قرارداد حرفه ای بستیم و توانستیم تیم را آماده اعزام به مسابقات کشوری نماییم.
پس از طی کردن موانع و اخذ معرفی نامه از هیات، تیم را با هزینه شخصی و بدون کوچکترین حمایتی از سوی مسئولین راهی مسابقات کشوری که در آبان ماه ۱۴۰۱ در بابلسر برگزار می شد کردیم. خوشبختانه با تلاش بازیکنان توانستیم در میان ۸ تیم حاضر در دور رفت مسابقات از نظر امتیاز در جایگاه سوم قرار بگیریم.

در دور برگشت که قرار بود در ۲۲ بهمن همان سال در بابلسر برگزار شود با وجود آمادگی بیشتر بچه ها و کسب تجربه و علی رغم نامه نگاری با رئیس هیات نابینایان به جهت معرفی تیم به برگزارکنندگان مسابقات پاسخی از سوی هیات دریافت نکردیم و با کارشکنی رئیس هیات نابینایان نتوانستیم در دور برگشت قهرمانی کشور شرکت نماییم تا تمامی هزینه هایی که کرده بودیم و مهمتر از آن امید بچه ها و اعضای تیم یکجا برباد رود!
مالک باشگاه ورزشی همدلان گفت:من با هزینه شخصی و به نیت کمک به نابینایان کرمانشاهی وارد این عرصه شدم و در شرایطی که تمامی تایم های تمرین هیات تعطیل بود و هیچ اعزامی صورت نمی گرفت جور هیات نابینایان را کشیدم اما نه تنها حمایت و تشویقی ندیدم که با بی مهری و مانع تراشی هیات مواجه شدم!
امسال هم با این استدلال که خود هیات می خواهد تیم اعزام کند از معرفی باشگاه سر باز زدند این در حالی است که طبق مقررات محدودیتی برای اعزام وجود ندارد.
جالبتر آنکه رئیس هیات نابینایان استان گفته به دلیل ایجاد هرج و مرج از سوی باشگاه همدلان قصد دارم مجوز این باشگاه را باطل کنم!

بهزاد امیری یکی دیگر از موانع و مشکلات پیش روی را مشکل ایاب و ذهاب بازیکنان عنوان نمود که در هر جلسه تمرین و به دلیل بعد مسافت هزینه سنگینی را بر باشگاه تحمیل می نماید لذا وی از مسئولین سازمان بهزیستی و اداره کل ورزش درخواست کرد نسبت به رفع این مشکل و تامین شرایط جابجایی ورزشکاران نابینا را فراهم نمایند.
***

در شرایط کنونی تیم داری آنهم در حوزه معلولین تصمیمی شجاعانه است که کمتر کسی یارای مواجه شدن با چالش های آنرا دارد و حالا که فردی پیدا شده با هزینه شخصی و به عشق بچه های نابینا زمان و سرمایه شخصی خود را در اختیار جامعه ی نابینایان کرمانشاه قرار بدهد حداقل کاری که از عهده مسئولین و متولیان امر(بهزیستی، اداره کل ورزش و هیات ناشنوایان) بر می آید حمایت صددرصدی از وی می باشد. گلایه مندی های بهزاد امیری مالک باشگاه ورزشی همدلان که تنها بخش هایی از آن در گزارش فوق آمده غیر قابل باور و پذیرش است که امیدواریم مخاطبین سخنان ایشان پاسخ های قانع کننده ای برای اقناع افکار عمومی داشته باشند.
*سلام کرمانشاه صرفا بازتاب دهنده دیدگاه های مصاحبه شونده بود و در خصوص ادعاهای مطرح شده هیچ قضاوتی ندارد، اشخاص حقیقی و حقوقی که در این گزارش نامی از آنها برده شده می توانند پاسخ های خود را جهت انتشار در اختیار این رسانه قرار بدهند.
گزارش و گفتگو: م . بستار

  • منبع خبر : چویرنیوز