دغدغه ی این روزهای ورزشکاران این است که ایا هنگام ورزش کردن می باید از ماسک استفاده کنیم؟! چالش‌های زیادی برای ازسرگیری تمرینات ورزشی وجود دارد که یکی از آن‌ها در رابطه با تنفس است. ماسک استنشاق مقدار هوای موردنیاز را برای انجام ورزش‌های سنگین، دشوار می‌کند. افرادی با مشکل قلبی و عروقی یا تنفسی […]

دغدغه ی این روزهای ورزشکاران این است که ایا هنگام ورزش کردن می باید از ماسک استفاده کنیم؟!

چالش‌های زیادی برای ازسرگیری تمرینات ورزشی وجود دارد که یکی از آن‌ها در رابطه با تنفس است. ماسک استنشاق مقدار هوای موردنیاز را برای انجام ورزش‌های سنگین، دشوار می‌کند. افرادی با مشکل قلبی و عروقی یا تنفسی هنگام انجام تمرینات ورزشی با ماسک باید احتیاط کنند، شدت بیماری آن‌ها مشخص می‌کند که آیا ماسک مناسب است یا خیر. افرادی که بیماری زمینه‌ای تنفسی دارند، بهتر است که بدون ماسک در خانه ورزش کنند. افرادی که با بیماری‌های زمینه‌ای مانند آسم، برونشیت، فیبروز کیستیک، فیبروز ریوی و هرگونه شرایط دیگر که بر قلب یا ریه‌ها تأثیر می‌گذارد، مواجه هستند، باید قبل از انجام تمرینات با ماسک با پزشک خود مشورت کنند.
هنگام ورزش با ماسک چه اتفاقی می‌افتد؟
پوشیدن هر نوع ماسکی، در مقایسه با تنفس طبیعی، باعث کاهش جریان هوا به ریه‌های شما می‌شود. کمبود اکسیژن در ریه‌ها و عضلات باعث می‌شود که ورزش ‌کردن دشوار شود. ماسک‌های مختلف بسته به ضخامت موادشان محدودیت‌های مختلفی در عبور جریان هوا دارند. هرچه هوا کمتر شود، بدن شما اکسیژن کمتری برای استفاده در حین ورزش برای تبدیل گلوکز به انرژی مصرف می‌کند. زمانی که ورزش سنگینی انجام می‌دهیم، اسیدلاکتیک تولید‌شده به دی‌اکسید‌کربن تبدیل شده و بازدم می‌شود؛ اما اگر دی‌اکسیدکربن در ماسک تجمع یابد، سطح اکسیژن خون پایین می‌آید. هر کسی، حتی افرادی که قدرت بدنی نسبتا بالایی دارند، باید هنگام ورزش با ماسک انتظار خستگی بیشتری را داشته باشند. بدن شما طی چند هفته با متابولیسم اکسیژن وفق پیدا می‌کند، اما این کار به زمان نیاز دارد. اگر احساس سرگیجه، سبکی سر یا تنگی نفس دارید، باید بنشینید و استراحت کنید. اگر علائم زود برطرف نشود، باید ماسک خود را درآورید و به‌طور‌طبیعی نفس بکشید. همیشه قوانین بهداشت عمومی را رعایت کرده و سعی کنید حداقل ۲ متر از دیگران فاصله بگیرید. ماسک‌ها به‌سرعت مرطوب می‌شوند. نفس‌کشیدن از طریق پارچه مرطوب منجر به احساس تنش بیشتری نسبت به زمان خشک‌بودن می‌شود. ماسک مرطوب کارایی ضد میکروبی خود را از دست می‌دهد. پوشیدن یک ماسک صورت باعث ایجاد میکروکلیدیم گرم و مرطوب در اطراف صورت شما خواهد شد. درواقع ماسک، قسمت پایین صورت شما را به یک سونای کوچک تبدیل می‌کند و منجر به ایجاد عرق زیر ماسک و افزایش ترشحات بینی می‌شود که عوارض ناخوشایندی دارد.
نویسنده: ندا روح الهی دکترای تربیت بدنی اسیب شناسی
منبع: هفته نامه سلامت سلام کرمانشاه