معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه طی خبری از برآورد تولید ۱۴۸ هزار تن نخود در استان خبر داد. به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه، دکتر صفوی با اعلام این خبر افزود؛ کشت نخود دراستان کرمانشاه به صورت کشت دیم بوده و به دو صورت پاییزه و بهاره انجام […]

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه طی خبری از برآورد تولید ۱۴۸ هزار تن نخود در استان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه، دکتر صفوی با اعلام این خبر افزود؛ کشت نخود دراستان کرمانشاه به صورت کشت دیم بوده و به دو صورت پاییزه و بهاره انجام می گیرد .
صفوی سطح کشت شده نخود پاییزه استان را ۴۱هزار هکتار اعلام نمود و خاطرنشان کرد؛ از این سطح برآورد تولید ۴۸هزار تن نخود را داریم.
وی در ادامه به سطح زیر کشت نخود بهاره در استان اشاره نمود و تصریح نمود؛ سطح نخود بهاره استان نیز ۱۴۰هزار هکتار بوده که از این سطح برآورد تولید ۹۸هزار تن نخود را داریم.
صفوی با بیان اینکه تاکنون حدود ۹۰درصد مزارع نخود استان برداشت شده گفت؛ عملکرد مزارع نخود دیم پاییزه ۱۲۰۰کیلوگرم در هکتار و نخود بهاره دیم ۷۰۰کیلوگرم در هکتار می باشد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه سپس به پتانسیل استان در تولید نخود پرداخت و خاطرنشان نمود؛ در کل شهرستانهای استان پتانسیل کشت نخود وجود دارد و بیشترین سطح زیر کشت این محصول مربوط به شهرستان های کرمانشاه، سنقروکلیایی، اسلام آبادغرب، دالاهو و روانسر می باشد.
صفوی ارقام کشت شده نخود پاییزه استان را عمدتا ارقام منصور و عادل و در کشت بهاره نیز عمدتا از ارقام محلی بیونیج برشمرد.
هزینه های بالای تولید و پایین بودن قیمت فروش نخود از جمله مسائل و مشکلات نخودکاران بود که دکتر صفوی به آنها اشاره نمود.