وزیر نیرو گفت: در دولت تدبیر و امید در بخش رودخانه‌های مرزی ۲۴ سد با تنظیم دو و نیم میلیارد متر مکعب به ثمر رسیده است. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، “رضا اردکانیان” در هفته پانزدهم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در آئین افتتاح پروژه‌های بزرگ توسعه آب و خاک در استان‌های کرمانشاه و ایلام که به […]

وزیر نیرو گفت: در دولت تدبیر و امید در بخش رودخانه‌های مرزی ۲۴ سد با تنظیم دو و نیم میلیارد متر مکعب به ثمر رسیده است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، “رضا اردکانیان” در هفته پانزدهم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در آئین افتتاح پروژه‌های بزرگ توسعه آب و خاک در استان‌های کرمانشاه و ایلام که به صورت ویدئو کنفرانسی و با حضور رئیس جمهور برگزار شد، افزود: طرح مهم امروز، طرح توسعه منابع آب و خاک در مناطق مرزی کشور است. شاید به جرات بشود گفت که ایران در روی نقشه جغرافیا از حیث تنوع مسایل آب‌های مرزی و حوضه‌های آبریز مشترک مزیت منحصر به فردی دارد.
وی ادامه داد: ما ۱۲ استان مرزی دارای مرز خشکی و ۴۸ روردخانه مرزی داریم که حدود ۴۰ رودخانه منشا داخلی دارند و از داخل کشور سرچشمه می‌گیرند و برای همه این آبها موافقت‌نامه و مقاوله نامه های دوجانبه و بین‌المللی معتبر موجود است.
اردکانیان گفت: قبل از پیروزی انقلاب، در همین کشور با همین سرمایه‌ای که داشته و همین حق‌آبه‌ها تنها یک طرح مرزی به اجرا رسید و سد ارس با قدرت تنظیم ۶۵۰ میلیون متر مکعب در سال بر روی رودخانه مرزی مشترک ارس به بهره‌برداری رسید.
وی افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا ابتدای دولت یازدهم، ۲۸ سد دیگر با قدرت تنظیم ۳.۲ میلیارد متر مکعب در چهار دوره دولت‌های قبلی نتیجه داد و در دولت تدبیر و امید به تنهایی در بخش رودخانه‌های مرزی ۲۴ سد دیگر با قدرت تنظیم ۲.۵ میلیارد متر مکعب به ثمر رسیده است.
وزیر نیرو گفت: اهداف اصلی و مهم این طرح‌ها در ابتدا تامین آب شرب مردم، تثبیت جمعیت و رفاه و آسایش مردم است.
وی اظهار داشت: آب شرب ۴۶ شهر و ۱۰۳۶ روستا از محل طرح هایی که تاکنون به ثمر رسیده تامین شده است.
اردکانیان افزود: ۳۷۰ مگاوات ظرفیت برقابی نصب شده در روی این سدهاست و از نظر شبکه‌های مدرن آبیاری و زهکشی هم تا حدود ۲۰۰ هزار هکتار برنامه ریزی شده است که به مرور به مدار می‌آیند و این شبکه‌ها نقش بسیار مهمی در تنظیم تولید مواد غذایی دارند. اردکانیان گفت: ایران پنجمین کشور جهان از نظر سطح زیر کشت آبی پس از چین، هند، آمریکا و پاکستان است و سطح قابل ملاحظه‌ای کشت آبی داریم.
وی همچنین خاطرنشان کرد: در پانزدهمین هفته پویش #هرهفتهالفبایران هستیم، با طرح بزرگ امروز، ۵۴ طرح از ابتدای پویش در سال جاری تاکنون با احتساب طرح امروز با سرمایه گذاری ۱۶ هزار میلیارد تومان در بخش های آب، برق و فاضلاب به افتتاح رسیده است و وعده ما برای افتتاح و تکمیل ۱۹۶ طرح دیگر تا پایان سال با سرمایه گذاری ۳۴ هزار میلیارد تومان باقی می‌ماند.
وزیر نیرو همچنین گفت: در دنیا به ازای هر هزار نفر حدودا ۴۰ هکتار زمین تحت کشت آبی هست و این نسبت در کشور ما حدود ۱۰۰ هکتار است. اگر الگوهای صحیح کشت را رعایت کنیم و از روش‌های صحیح آبیاری و فناوری‌های روز استفاده کنیم، موضوع امنیت غذایی در کشور ما دغدغه نخواهد بود.
اردکانیان گفت: در اجرای طرح های مرزی تعداد زیادی از شرکت‌ها، کارخانجات، تولید کنندگان و طراحان کشور مشغول شدند.
وی افزود: ۴۱ شرکت مهندسین مشاور، ۲۰۰ پیمانکار بزرگ در این طرح‌ها فعالیت داشتند که بزرگترین آنها قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاست که از لحاظ مالی بیش از ۴۵ درصد طرح‌ها توسط این قرارگاه اجرا شده و یا در دست اجراست اما صنایع بزرگ، تولید کنندگان لوله‌های فولادی، میلگرد، کارخانجات تامین کننده پوشش لوله‌ها، تولید پمپ و سایر تجهیزات مورد نیاز در دوران ساخت این طرح‌ها فعال بودند.
وزیر نیرو اظهار داشت: این موارد شامل طرح‌های متعددی از سد، تونل و کانال‌های مختلف است و آنچه که امروز به اتفاق همکاران در وزارت جهاد کشاورزی در استان‌های کرمانشاه و ایلام با فرمان رییس جمهوری افتتاح رسمی می‌شود، نهایتا موجب افزایش ۴ برابری محصولات کشاورزی و اشتغال قابل ملاحظه‌ای خواهد بود.
اردکانیان خاطرنشان کرد: شبکه‌های دشت‌های بزرگ این دو استان به وسعت ۲۳ هزار هکتار است که تا پایان امسال به ۳۵ هزار هکتار خواهد رسید و سعی خواهیم کرد در ماه‌های باقی‌مانده فعالیت دولت دوازدهم در سال ۱۴۰۰ هم این مسیر ادامه داشته باشد.