قریب به دو سال می شود که زمین جولانگاه موجود ناشناخته ای به نام # کرونا شده که هر آنچه را خواسته با نوع بشر کرده؛ از تغییر نگرش انسان ها به زندگی تا تغییر رویه ها و نوع تعامل انسان ها با یکدیگر و با محیط پیرامون و حتی بوجود آمدن ادبیات و واژگان […]

قریب به دو سال می شود که زمین جولانگاه موجود ناشناخته ای به نام # کرونا شده که هر آنچه را خواسته با نوع بشر کرده؛ از تغییر نگرش انسان ها به زندگی تا تغییر رویه ها و نوع تعامل انسان ها با یکدیگر و با محیط پیرامون و حتی بوجود آمدن ادبیات و واژگان جدید در میان جوامع همگی گوشه ای از تاثیرات این میهمان ناخوانده می باشد. عمق و گستردگی تحولات بوجود آمده همچنین اثرات منفی و مثبت این پدیده ی نو ظهور قرن بیست و یکم به شکلی است که از آن می توان به عنوان مبدا و مرجع تاریخ بهره برد تا مورخان در هنگام ثبت وقایع و رویدادهای جهان به پیش یا پس از کرونا ارجاع دهند.
در کشاکش نبرد با این میهمان ناخوانده انسان های زیادی به کام مرگ کشیده شدند و عده ای فراوان تر روال معمول زندگی و کسب و کارشان دچار تغییر و تضییع گردید. اهمیت موضوع و لزوم حل این معضل جهانی بسیاری را به تکاپو انداخت تا به فراخور توان، جایگاه و مسئولیتشان به دنبال یافتن راه حل برای کنار زدن این بیماری و ایجاد مصونیت برای جامعه جهانی باشند. عده ای نیز که از آنها با قید # کادردرمان یاد می شود در خط مقدم مبارزه با این بیماری قرار گرفتند و بعضا جان خود را به پای سلامت عمومی گذاشتند. پزشکان و پرستارانی که طی مدت این دو سال از هیچ کوششی برای رفع این معضل جهانی دریغ نکردند ولو به قیمت جانشان! مردم نیز به پاس قدردانی از جانفشانی کادر درمان نامشان را نیک داشتند و در هر مناسبتی و به هر بهانه ای قدردانشان بودند.
حال که به لطف عزم و اراده جهانی و تلاش های صورت گرفته میرود تا سایه شوم این بیماری از جهان رخت بربندد می بایستی ضمن تقدیر از کادر درمان از قشری یاد کنیم که در اوج گمنامی و بدون هیچ چشمداشتی خالصانه و صادقانه به ارائه خدمت مشغول هستند.
# کارشناسان مراقب سلامت
گروهی بودند که از همان ابتدای پاندمی کرونا شانه به شانه ی کادر درمان(پزشکان و پرستاران) در خط مقدم مبارزه با کرونا ایستادند تا مانع از گسترش بیشتر این بیماری در جامعه شوند. این قشر از جامعه در مراکز و پایگاه های بهداشتی و مراکز تجمیعی علاوه بر اقدامات پیشگیرانه و آموزشی نسبت به پیگیری های بعد از ابتلای افراد تا بهبودی کامل تلاشی مضاعف داشتند اما علی رغم همه ی این زحمات کمتر مورد توجه و تقدیر افکار عمومی قرار گرفتند لذا در واپسین روزهای این پاندومی به احترام # مراقبین سلامت که جانانه پای سلامت شهروندان ایستادند می ایستیم!