هر ۴ سال یکبار انتخابات هیئت رئیسه جامعه بوم گردی کشور طبق روال همیشه در استان تهران برگزار می شود که اکثر فعالین این عرصه در آن شرکت می کند و بر اساس انتخابات و رأی گیری عضویت ها را مشخص می کنند تا گروه تشکیل شده به طور حرفه ای به مسائل و موضوعات جامعه بوم گردی و اقامتگاه های سنتی رسیدگی کنند.

هر ۴ سال یکبار انتخابات هیئت رئیسه جامعه بوم گردی کشور طبق روال همیشه در استان تهران برگزار می شود که اکثر فعالین این عرصه در آن شرکت می کند و بر اساس انتخابات و رأی گیری عضویت ها را مشخص می کنند تا گروه تشکیل شده به طور حرفه ای به مسائل و موضوعات جامعه بوم گردی و اقامتگاه های سنتی رسیدگی کنند.
امسال هم استان کرمانشاه در این انتخابات که در تاریخ ۲۳ مرداد ماه برگزار شرکت کرد که آقای یاور عبیری نایب رئیس جامعه ی حرفه ای اقامتگاه های بوم گردی استان و بهره بردار اقامتگاه بوم گردی آرتین دینور و کارآفرین حوزه گردشگری در استان کرمانشاه در انتخابات هیئت رئیسه کشوری بعنوان نفر اول انتخاب شد.

استان کرمانشاه با داشتن ظرفیت های فراوان، پتانسیل گردشگری، طبیعت بکر و تنوع فرهنگی،طبیعی، زیستی و با گویش های مختلف و متفاوت باعث شده تا به عنوان یکی از قطب های گردشگری کشور معرفی گردد.

طبیعت بکر و روستاهای قدیمی آن، کرمانشاه را به قطب بوم‌گردی روستایی در غرب ایران هم تبدیل کرده است. که در پی آن در چند سال گذشته شاهد ایجاد اقامتگاهای بوم گردی در استان بوده ایم. اگر چه می شد با تدبیر و برنامه ریزی لازم مسئولین مربوطه نسبت به صدور پروانه های بهره برداری اقامتگاه ها، اقدامات لازم انجام می شد تا شاهد یکپارچگی سطح وسیعی از اقامتگاه های بوم گردی در کل استان باشیم نه فقط در چند شهرستان استان کرمانشاه که نقد آن در جای خود باقیست.

هیئت رئیسه جامعه ی حرفه ای اقامتگاه های بوم گردی استان طی دو سال گذشته علی رغم همکاری و همراهی لازم با اداره کل میراث فرهنگی، متاسفانه در برخی مواقع شاهد بی مهری ها و بعضآ کم لطفی و حواشی هایی به سمت این جامعه نوپا در آن اداره کل بوده است، بطوریکه بخشی از مشکلات و نارسایی ها که باید از طرف اداره کل(معاونت گردشگری) پیگیری می شدند، خیلی از مواقع مشکلات و نارسایی ها را از طریق ارتباطات خود و همکاران هیئت رئیسه در استان و پایتخت در خود انجمن جامعه بوم گردی پیگیری شده است. همکاری فی مابین دو طرفه برای حل مشکلات و مسائل مربوطه بسیار ضروری و مهم می‌باشد لذا جا دارد از مقامات مسئول گله مند باشیم که در بعضی موارد سهوا یا عمدا نادیده گرفته می شود همچنین گلایه دیگری که در زمان تودیع و معارفه مدیرکل میراث فرهنگی از نماینده و یا هیئت رئیسه اقامتگاه های بوم گردی دعوت بعمل نیامد. و این در حالی بود که جامعه بوم گردی استان در روزهای شروع به کار مدیرکل جدید با دفتر ایشان برای دیدار و تبریک هماهنگی لازم بعمل آورده شد ولی متاسفانه اقدامات به کندی پیش رفت!
حال سوال اینجاست که چرا مدیرکل بعد از چند ماه از فعالیت خود امکان برگزاری جلسه ای با جامعه و صنفی اثر گذار و زیر مجموعه آن اداره کل را نداشته است؟
بی مهری اداره کل گردشگری استان نسبت به انتصاب یاور عبیری در انتخابات هیئت رئیسه کشوری نقد دیگری را برجای گذاشت چرا برای پیام تبریک و شادباش به ایشان وقفه طولانی باید ایجاد شود چرا که این خبر یقین برای خانواده بزرگ گردشگری و جامعه بوم گردی مسرت بخش است و نادیده گرفتن آن از طرف اداره کل جای بحث و نقد دارد.
این در حالی است که از همان ساعات و روزهای اولیه انتخابات دیگر استانها هم مانند اصفهان از طرف مدیر کل اصفهان دکتر ایزدی، پیام تبریک برای نماینده خودشان در صفحه شخصی و سایت های اداره ارائه دادند. این در حالی است که با توجه به پتانسیل های گردشگری و بوم گردی استان کرمانشاه نباید
نباید برنامه ریزی ها و تدابیر اداره کل استان به گونه‌ای باشد که انگیزه و اشتیاق و فعالیت گردشگری عزیزان این عرصه از بین ببرد.

لذا امید می رود مدیرکل محترم جدید با تجدید نظر و بررسی های لازم اقداماتی اساسی بر پایه ی اصل خرد جمعی و احترام بیش از پیش به بخش خصوصی، بتوانند پویایی دوباره را به این اداره کل بر گرداند تا همه ی فعالین دلسوز با عشق و علاقه ی خاص همراهی لازم را داشته باشند. چرا که بخش خصوصی بازوان قوی و موتور محرک بخش دولتی هستند.
قطعا اجرای برنامه و سیاست های اداری در یک فضای دوستانه آرامش خاص خود را دارد. چراکه امروز ما بیش از هر زمان دیگری برای توسعه استان و کشور نیاز به وحدت همدلی و اعتماد داریم.
در پایان جا دارد این موفقیت بزرگ را از طرف خود و همکاران محترم جامعه بوم گردی استان به جناب کاک یاور عبیری تبریک عرض نموده موفقیت و سربلندی ایشان را از درگاه خداوند منان مسئلت نمایم..

رشیدی نماینده جامعه اقامتگاهای بوم گردی استان کرمانشاه

  • منبع خبر : چویرنیوز