کم کم به فصل سرد سال نزدیک می‌شویم و اوایل فصل زمستان برای دانش آموزان و دانشجویان متقارن با روزههای پر استرس و پر تنش دوران امتحانات است گاهی این استرس ها نیز به خانواده و نزدیکان دانش‌آموزان منتقل می‌ شود. نزدیک شدن به زمان امتحانات و به خصوص امتحانات پایان ترم و امتحانات نهایی، […]

کم کم به فصل سرد سال نزدیک می‌شویم و اوایل فصل زمستان برای دانش آموزان و دانشجویان متقارن با روزههای پر استرس و پر تنش دوران امتحانات است گاهی این استرس ها نیز به خانواده و نزدیکان دانش‌آموزان منتقل می‌ شود. نزدیک شدن به زمان امتحانات و به خصوص امتحانات پایان ترم و امتحانات نهایی، با موج استرس در بین دانش آموزان همراه است. امتحاناتی که برای بسیاری از دانش آموزان همانند یک کابوس است و خواب و خوراک راحت را از آنها می گیرد.در ایام امتحانات می‌توان با رعایت چند نکته ساده زیر به موفقیت دست پیدا کرد.
۱- مدیریت زمان:
برای موفقیت درامتحانات اولین و مهمترین موردی که در ایام امتحانات باید رعایت شود مدیریت زمان ضروری استبرای موفقیت در امتحانات باید خوب مطالعه کنیدو برای مطالعه در ایام امتحانات برنامه ریزی زمانی داشته باشید ، به طور مثال جدول یا نموداری رسم کنید و به طور دقیق مشخص کنید که برای مطالعه درس مور نظر خود به چقدر زمان نیاز دارید.در تعیین مدت زمان باید دقت داشته باشید که هر دانش آموزی مدت زمان درس خواندنش با دانش آموز دیگر متفاوت است مثلا: یک دانش آموز برای شاگرد اول شدن درس می‌خواند و دیگری برای قبولی ، پس مشخص کردن هدف اولین و مهمترین گام برای مدیریت کردن زمان است.
۲-تعیین اهداف واقع بینانه:
یکی دیگر از عوامل موثر در ایام امتحانات تعیین هدف است، ولی باید این نکته را به خاطر داشته باشید که فشار بیش از حد به خودتان تحمیل نکنید و اهداف خود را واقع بینانه انتخاب کنید.اگر زمان امتحانات وقت زیادی برای مطالعه ندارید و یا دیر اقدام کرده اید باید محدودیت ها را در نظر بگیرید و وقت کافی برای امتحانات با کم کردن تفریحات اضافه، مثل تماشای تلویزیون و یا بازیهای کامپیوتری، ایجاد کنید.

۳-هنگام درس خواندن برای امتحانات به خود استراحت کافی بدهید:
مطالعات و آزمایشات ثابت شده که مدت زمان مطالعه در دانش آموزان نباید به صورت پیوسته باشد و حتما در زمان مطالعه باید استراحت کوتاهی انجام شود به طور مثال دانش آموزی که یک ساعت مطالعه میکند و بعد از یک ساعت مطالعه ده دقیقه استراحت کند..
۴-مکان مطالعه برای امتحانات ثابت و بدون سر و صدا باشد:
دانش آموزان باید مکان مطالعه برای ایام امتحانات تعیین کنند. ممکن است این مساله برای اکثرا اهمیت نداشته باشد ولی تحقیقات نشان داده است که یک کلید مهم در موفقیت امتحان انتخاب مکان مناسب جهت مطالعه است.
هنگام درس خواندن برای امتحانات اطراف خود خوراکی قرار ندهید:۵-
خوردن میوه و خوراکی از عوامل مهم حواس پرتی هنگام درس خواندن برای امتحانات است در هنگام مطالعه سعی شود ازمایعات علی الخصوص آب استفاده شود زیرا آب از دست رفته بدن وسلول های مغزی رادرحین مطالعه جبران می کنند و از خستگی زودرس جلوگیری می کنند.
۶-در مطالعه برای امتحانات به خودتان جایزه بدهید:
درس ها و مباحث را برای امتحانات به صورت عمیق بخوانید و هرکجا احساس کردید که درسی را به صورت کامل فرا گرفتید به خود جایزه بدهید مثلا وقت استراحت خود را بیشتر کنید.
۷-در درس خواندن برای امتحانات از دیگران کمک بگیرید:
بسیاری از دانش آموزان از اینکه از یک دوست یا همکلاسی سوالی بپرسند خجالت می کشند، سعی کنید اگر در مبحثی مشکلی دارید یا اینکه بخشی از درس را درست متوجه نشده اید، سوال بپرسید و ابهاماتی که در ذهن دارید برطرف کنید. زیرا در بعضی از دروس بخاطر پیوستگی مطالب اگر یک مطلب را یاد نگیرید در یاد گرفتن مطالب بعدی به مشکل بر خواهید خورد.

تهیه و تنظیم : پژمان خفتان- مدرس و مشاور تحصیلی