تبریک ها و تکریم های پر آب و تاب مسئولین به مناسبت روز جهانی معلولین ۳ دسامبر را به عنوان روز جهانی معلولان نام گذاری کرده اند، مسئولین استان کرمانشاه و پس از آن شهرستان سرپل ذهاب هر ساله با آب و تاب زیادی این روز را به جامعه ی معلولین « تبریک » می […]

تبریک ها و تکریم های پر آب و تاب مسئولین به مناسبت روز جهانی معلولین
۳ دسامبر را به عنوان روز جهانی معلولان نام گذاری کرده اند، مسئولین استان کرمانشاه و پس از آن شهرستان سرپل ذهاب هر ساله با آب و تاب زیادی این روز را به جامعه ی معلولین « تبریک » می گویند. اما نمی دانم با وجود کوه عظیمی از مشکلات و موانع که هر روز به آن اضافه می شود، دقیقا چه چیزی را به معلولین تبریک می گویند!

شاید باید به جای به کار بردن کلمه تبریک، از کلمه گرامی باد استفاده نمایند؛ اما گرامی برای خود، نه برای معلولین. چراکه این گرامیداشت های نمادین «یک روز در سال» بیش از اینکه سبب تکریم معلولین شود، سبب تکریم برخی مسئولین در رسانه ها با این مضمون می گردد که: «فلان مسئول چه انسان وظیفه شناسی است».

بیایید از خود معلولین بپرسیم:

آیا شما بعنوان افراد دارای معلولیت، از دیدن شعارهای زیبای روز جهانی معلولان و گیر افتادن در قاب دوربین های نمایشی مسئولین به رفع مشکلات خود امیدوار می شوید؟

آیا تاکنون و طی سالیان اخیر، دیده اید آبی از وعده و وعید های مسئولین در روز جهانی معلولین که « چشمان خود را کل سال به روی مشکلات معلولان بسته اند» گرم شده باشد؟

آیا برای یکبار هم شده که مسئولین در سخنرانی های غالبا شعار گونه ی خود، به جای قول و قرار برای رفع موانع پیش روی معلولین، به شما بگویند فلان اقدامات را برای رفع این موانع انجام داده ایم؟

آیا همه شما می توانید به راحتی و بدون برخورد با موانع ناشی از عدم مناسب سازی معابر، خود را به همین تجمعات نمایشی نیز برسانید؟

مردم بدانند که:

همه ی لبخندهای معلولین در قاب تصاویر منتشر شده در برخی رسانه ها تصنعی بوده و تاریخ انقضای آن بلافاصله پس از گذشت چند دقیقه فرا می رسد.

معلولین زیر کوهی از مشکلاتی همچون وضعیت اقتصادی بحرانی، عدم دسترسی به وسایل و امکانات توانبخشی – بهداشتی و درمانی به سختی نفس می کشند.

معلولین نمی توانند برای برآورده ساختن ابتدایی ترین نیازهای خود اقدام نمایند، چراکه به هر سویی می روند با سدی به نام معابر مناسب سازی نشده مواجه می شوند.

ای کاش به جای این نمایش های رسانه ای که هر ساله در روز جهانی معلولین به انجام می رسد، مسئولین امر هر روز یک دقیقه خود را در جای معلولین عزیز تصور می نمودند، تا بفهمند یک روز در سال سهل است، اگر یک روز در هفته را نیز به حل مشکلات معلولین اختصاص می دادند، باز هم نمی توانستند درصد کمی از مشکلات تلنبار شده ی معلولین را مرتفع نمایند.
سجاد سرمیلی – فعال اجتماعی حقوق معلولین