مشاور فرهنگی رییس ستاد اقامه نماز کشور با تأکید بر اهمیت قرائت نماز و ارائه آموزش های درست در این زمینه گفت: مسئولیت برگزاری نماز و شکل و چگونگی آن در هر نهاد و ارگانی بر عهده رییس آن مجموعه خواهد بود چرا که بودجه و امکانات در اختیار او است. به گزارش اداره کل […]

مشاور فرهنگی رییس ستاد اقامه نماز کشور با تأکید بر اهمیت قرائت نماز و ارائه آموزش های درست در این زمینه گفت: مسئولیت برگزاری نماز و شکل و چگونگی آن در هر نهاد و ارگانی بر عهده رییس آن مجموعه خواهد بود چرا که بودجه و امکانات در اختیار او است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌المل سازمان پزشکی قانونی کشور، حجت الاسلام بهشتی در جلسه شورای مدیران سازمان که روز یکشنبه ۳۰ آذر در سالن جلسات حوزه ریاست ستاد سازمان برگزار شد، گفت: بر اساس قانون جمهوری اسلامی در امر نماز برای هر نهاد چهار نکته را تببین کرده که لازم است مدیران و مسئولان برپایی نماز در ادارات و ارگان ها به این چهار نکته توجه کنند.
وی در تشریح این چهار نکته افزود: نکته اول آموزش قرائت صحیح نماز است چرا که وجود یک جمله اشتباه کل نماز را باطل می کند. بنابراین نهادهای آموزشی ما و بعد از آن مسئولین ارگان ها و دستگاه ها باید به نحوی به نحوی برنامه ریزی کنند که افراد زیرمجموعه و خانواده های آنان قرائت صحیح را بیاموزند.
حجت‌الاسلام بهشتی آموزش مفاهیم را نکته دوم در برپایی نماز عنوان کرد و ادامه داد: نماز در مجموع ۳۵ جمله است که آگاهی و اشراف به مفاهیم، قطعا قرائت آن را لذت بخش تر خواهد کرد بنابراین لازم است نمازگزاران با مفاهیم آن آشنا باشند و آموزش های لازم در این زمینه به آنان ارائه شود.
عضو هیئت امنای ستاد اقامه نماز توجه و پرداختن به احکام و اسرار نماز را دو نکته دیگر مطرح شده در قانون برشمرد و اظهار داشت: چگونه ایستادن برای اقامه نماز، برپایی درست آن، شکیات و نیز دلیل نماز خواندن و وضو گرفتن و … همگی از نکاتی هستند که در زیر مجموعه ۴ وظیفه قانونی مشخص شده برای نهاد ها قرار می گیرند.
وی با بیان اینکه حکومت اجباری برای برپایی نماز قائل نمی شود اما اقداماتی را برای فراهم کردن زمینه برگزاری آن اجرا می کند، خاطرنشان کرد: این اقدامات عبارتند از تمهید (ساخت نمازخانه، وضوخانه و …)، تعلیم (قرائت، مفاهیم، احکام و اسرار)، تبلیغ به شکل هنرمندانه و تأثیرگذار و تشویق افرادی که برای برپایی نماز اهتمام بیشتری دارند.
در ادامه دکتر مسجدی رییس سازمان پزشکی قانونی کشور نیز با قدردانی از ائمه جماعات مراکز پزشکی قانونی سراسر کشور، گفت: هرچند به دلیل شرایط کرونایی برپایی نماز جماعت و به طور کلی اجتماعات محدودیت هایی دارد اما به مدیران کل توصیه می کنم با در نظر گرفتن پروتکل و دستورالعمل های بهداشتی در مراسم نماز شرکت کنند چرا که حضور آنان علاوه بر کسب فیض برای خودشان، زمینه ای برای حضور همکاران دیگر در نماز جماعت است.
وی با تأکید بر لزوم برقراری نظم و درنظر گرفتن زمان مشخص برای برپایی نماز جماعت تصریح کرد: در تمامی ادارات و ارگان ها کار مردم و ارباب رجوع در اولویت است به ویژه در پزشکی قانونی که با مراجعین خاص و عمدتا متالم و آسیب دیده مواجه است بنابراین با رعایت نظم و اکتفا به اصل نماز جماعت و موکول کردن برنامه های جانبی به بعد از ادای فریضه، می توان ضمن برپایی نماز جماعت پاسخ مراجعین را نیز در حداقل زمان ممکن داد.