دکتر امید قادری: به دنبال ثبت جهانی آثار دوره ساسانی در محور ساسانی هستیم. به گزارش پایگاه خبری چویر نیوز؛ دکتر امید قادری امروز پنج شنبه ۳۰ مرداد در نشست خبری که به مناسبت روزخبرنگار و بمنظور تجلیل از زحمت کشان عرصه اطلاع رسانی در محوطه تاریخی طاقبستان برگزار شد بیان داشت: به دنبال این […]

دکتر امید قادری: به دنبال ثبت جهانی آثار دوره ساسانی در محور ساسانی هستیم.
به گزارش پایگاه خبری چویر نیوز؛ دکتر امید قادری امروز پنج شنبه ۳۰ مرداد در نشست خبری که به مناسبت روزخبرنگار و بمنظور تجلیل از زحمت کشان عرصه اطلاع رسانی در محوطه تاریخی طاقبستان برگزار شد بیان داشت: به دنبال این موضوع هستیم تا آثار به جای مانده از دوران ساسانی را از شهرستان قصرشیرین تا کنگاور در قالب محور ساسانی ثبت جهانی کنیم.
وی همچنین افزود این محور می تواند تا بخش هایی از کشور عراق را هم در بر بگیرد.

قادری درخصوص ثبت جهانی طاقبستان گفت: دغدغه هایی در خصوص طرح های دردست اجرا مانند پروژه تله کابین مطرح می باشد که نظر ما تاکید بر حفظ حریم محوطه تاریخی طاقبستان است.

وی مشکل عمده ثبت جهانی طاقبستان را بناهای اطراف این محوطه به ویژه رستوران ها ی مقابل محوطه دانست و بر ضرورت آزادسازی محوطه اطراف طاقبستان تاکید کرد.

ثبت جهانی سه کاروانسرای شاه عباسی در استان
دکترقادری مهمترین پرونده در دست اقدام را پیگیری ثبت جهانی سه کاروانسرای شاه عباسی در قصرشیرین، ماهیدشت و بیستون اعلام نمود.
افزایش عملکرد در حوزه بوم گردی نسبت به سال پیش

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه از افزایش تخت های اقامتی در استان خبر داد و افزود: با تلاش های صورت گرفته و اعطای مجوز شاهد افزایش ۱۹۲ درصدی تخت های اقامتی در استان بودیم نحوی که ۶۶۲ تخت اقامتی به ظرفیت پذیرش مسافر استان افزوده شده است.
قادری از برداشته شدن نگاه امنیتی به مقوله گردشگری استان از سوی نهادهای امنیتی خبر داد و گفت این مسئله در جذب گردشگر تاثیر بسزایی داشته است.

افتتاح ۵۵ پروژه گردشگری در هفته دولت
این مقام مسوول در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در ادامه از افتتاح ۵۵ پروژه گردشگری در هفته دولت خبر داد و افزود: حجم سرمایه گذاری حوزه گردشگری استان در سال ۹۸ حدود ۷۰۰ میلیارد تومان با موافقت اصولی میراث فرهنگی است و تحقق این سرمایه گذاری منوط به همکاری سایر دستگاه ها نظیر راهداری، آب و امور اراضی برای تغییر کاربری است.
قادری میزان اشتغال حوزه صنایع دستی و گردشگری استان در سال ۹۸ را ۶ هزار و ۶۰۰ نفر اعلام کرد و گفت: این آمار در مقایسه با سال ۹۷ افزایش ۲۰۰ درصدی داشته است.
برگزاری جشنواره چوب در شهریورماه
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه در ادامه از برنامه ریزی برای برگزاری جشنواره چوب در شهریور ماه خبر داد و گفت: با حضور هنرمندان مطرح مورد تایید یونسکو قرار است کتیبه بیستون در محوطه تاریخی طاقبستان بر روی چوب حکاکی شود.
وی همچنین احیای صنایع دستی نمدبافی، ارغوان بافی و موج بافی را به عنوان یکی دیگر از اولویت های سازمان میراث فرهنگی برشمرد، و افزود: هنرمندانی که در مسیر احیای این صنایع دستی تلاش کنند تسهیلات ویژه دریافت خواهند کرد.
قادری از بیمه شدن هزار و ۲۰۰ هنرمند فعال در حوزه صنایع دستی در سال ۹۸ سخن گفت و افزود: طبق توافق صورت گرفته با صندوق بیمه روستاییان این هنرمندان تحت پوشش بیمه ای قرار گرفته اند.
دریافت مُهر استاندارد چاقو
دریافت نشان استاندارد برای چاقوی دالاهو از دیگر موضوعاتی بود که قادری به آن اشاره کرد و افزود: این اتفاق برای اولین بار در ایران انجام شده که تاثیر مهمی بر تکمیل زنجیره فروش و برند شدن چاقوی دالاهو خواهد داشت.
قادری صدور سه هزار و ۲۰۰ مجوز در حوزه صنایع دستی، آموزش ۶۰۰ نفر و نیز دریافت نشان های ملی برند شخصی ۱۷ هنرمند کرمانشاهی در سال ۹۸ را به عنوان عملکرد این سازمان در این سال اعلام کرد.
ثبت جهانی تنبور دالاهو

مدیرکل میراث فرهنگی استان در ادامه با اشاره به ثبت ملی شهرستان دالاهو به عنوان مهد ساز تنبور گفت: به دنبال ثبت جهانی این موضوع هستیم هرچند در این مسیر رقبایی مانند ترکیه، جمهوری آذربایجان و عراق داریم و حتی پیشنهادهایی مبنی بر ثبت مشترک وجود دارد که ما این پیشنهادات را نمی پذیریم چرا که ساز تنبور را متعلق به ایران و دالاهو می دانیم.
قادری تاکید کرد که در صورت ثبت جهانی تنبور به نام دالاهو به کارگاه ها و هنرمندان تنبور نواز استان تسهیلات ارزان قیمت پرداخت خواهد شد..
راه اندازی هشت موزه در سال ۹۸
دکتر قادری از راه اندازی هشت موزه در سال ۹۸ در استان خبر داد و بر سیاست گسترش موزه ها با همکاری بخش خصوصی تاکید کرد.

ارزیاب ثبت جهانی اورامانات در راه کرمانشاه
مدیرکل میراث فرهنگی استان در ادامه گفت: طبق آخرین پیگیری هایی که داشته ایم قرار است اواخر شهریورماه ارزیابی از کشور مصر برای بررسی پرونده ثبت جهانی ۱۲ روستای منظقه اورامانات وارد استان شود.
به گفته قادری ثبت جهانی این منطقه از سه منظر معماری ، فرهنگی و طبیعی در دستور کار قرار دارد که طبق ارزیابی های انجام گرفته تا ۹۰ درصد بافت این مناطق مشکلی ندارد و در صورت ثبت جهانی سایر بافت ها ملزم به اجرای قوانین سازمان میراث فرهنگی خواهند بود.
قادری تاکید کرد که هر دستگاه یا شخصی که بخواهد پروژه ای در منطقه اورامانات اجرا کند باید ابتدا از سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مجوز بگیرد.
گفتنی است که استان کرمانشاه با جمعیتی دو میلیونی دارای چهار هزار اثر تاریخی است که بیش از دو هزار مورد آن ثبت ملی شده است.

تهیه و تنظیم از: م . بستار