معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: مزارع کلزا مناطق معتدل و سرد استان با آفت «سنک» کلزا مواجهه شده است. دکتر افشین صفوی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه، اظهار داشت: کشاورزان استان با توجه به شرایط اقلیمی استان الان در حال فعالیت‌های مختلفی هستند. وی ادامه داد: در مناطق گرمسیر […]

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: مزارع کلزا مناطق معتدل و سرد استان با آفت «سنک» کلزا مواجهه شده است.

دکتر افشین صفوی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه، اظهار داشت: کشاورزان استان با توجه به شرایط اقلیمی استان الان در حال فعالیت‌های مختلفی هستند.

وی ادامه داد: در مناطق گرمسیر کشاورزان آماده برداشت محصول زراعی کلزا هستند و تا چند روز آینده چغندر پاییزه نیز در این مناطق برداشت می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: کشاورزان دقت کنند که در هنگام برداشت کلزا دستگاه‌های برداشت تنظیم باشد، هرگونه مشکل در زمینه تنظیم کمباین را به همکاران اطلاع دهند تا اگر دستگاه قابل تنظیم باشد تنظیم شود و اگر نبود از رده خارج و اجازه برداشت ندهند.

وی ادامه داد: کشاورزان مناطق معتدل و سرد هم در حال عملیات داشت محصولات هستند، البته مزارع کلزا این مناطق هم‌اکنون با آفت «سنک» کلزا مواجهه است.

صفوی خاطرنشان کرد: این آفت الان در مناطق معتدی و سرد مثل شهرستان‌های کرمانشاه، روانسر، کنگاور، صحنه، هرسین، اسلام‌آباد غرب مراحل اولیه را طی می‌کنند، ضروری دارد کشاورزان با سمی به نام دورسبان به میزان یک‌ونیم در هکتار در اسرع وقت مزارع خود را سم‌پاشی کنند.

وی در ارتباط با مزارع گندم این مناطق نیز اضافه کرد: بیماری زنگ گندم هم با توجه به خنکی و رطوبت هوا در مناطق معتدل و سرد در مراحل اولیه است که ضروری است کشاورزان با استفاده از سموم مناسب قارچ‌کش مزارع خود را هر چه سریع‌تر سم‌پاشی کنند

  • منبع خبر : فارس