تور ها و برنامه هایی در قالب فم تور در جهت آشنا شدن و معرفی مرکز گردشگری و نشان دادن پتانسیل های استان به دیگر افراد در استان های دیگر صورت می گیرد که می‌توان در این راستا مراکز و جاهای دیدنی و همچنین خدمات گردشگری که نیاز به توجه بیشتر و دیده شدن دارند را معرفی کرد.

تور ها و برنامه هایی در قالب فم تور در جهت آشنا شدن و معرفی مرکز گردشگری و نشان دادن پتانسیل های استان به دیگر افراد در استان های دیگر صورت می گیرد که می‌توان در این راستا مراکز و جاهای دیدنی و همچنین خدمات گردشگری که نیاز به توجه بیشتر و دیده شدن دارند را معرفی کرد.
کلمه fam (فم) اختصار familiarization به معنای شناخت و آشنایی و tour (تور) هم یک کلمه مفهومی در قالب سرویس های گردشگری که میزبان به مسافران و گردشگران ارائه می دهد می باشد معمولاً چنین سبک از فم تورها را انجمن های راهنمایان و اداره میراث فرهنگی در جهت آشنایی و معرفی مراکز انجام می دهد.
در هفته میراث فرهنگی فم توری به همراهی میراث فرهنگی و انجمن راهنمایان استان کرمانشاه انجام شد که در این راستا هفته نامه سلام کرمانشاه گفتگویی را با آقای یوسف امیریان نایب رئیس انجمن گردشگری و مجری فم تور انجام داد، آقای امیریان که از راهنمایان گردشگری استان کرمانشاه می‌باشد به عنوان مدیر اجرایی فم توری بود که به مناسبت روز ایران گردی و ایران شناسی توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و انجمن راهنمایان استان کرمانشاه برگزار گردید.
امیریان هدف فم تور را آشنایی استان های غرب کشور با پتانسیل های گردشگری استان دانست که به خوبی اجرا شد به دلیل محدودیت زمان و بودجه از استان های همجوار کردستان ،ایلام ،همدان، لرستان تور لیدرهایی که نسبت به دیگر افراد فعالیت بیشتری دارند دعوت شدند تا شناخت بهتری به کرمانشاه داشته باشند.
امیریان در خصوص نقش سازمان میراث فرهنگی در برگزاری چنین برنامه هایی گفت: میراث فرهنگی با توجه به مقدار بودجه هایی که در اختیار دارد سعی می‌کند برای تبلیغات گردشگری یا توسعه صنعت گردشگری استان استفاده کند اما با توجه به بودجه محدودی که داشتند سعی کردیم بهترین برنامه را اجرا کنیم سازمان میراث فرهنگی هم در اجرایی کردن آن اقدامات لازم را انجام دادند.
وی در ادامه افزود: با توجه به فصل سفر در غرب کشور و طبیعت زیبای منطقه و مشغول بودن اکثر راهنمایان در ایام پیک فصل بهار تمایل داشتیم این برنامه زودتر انجام شود و مهمانان یک شب در کرمانشاه اقامت داشته باشند تا با پتانسیل های جدید اقامتی که اخیراً در کرمانشاه به بهره برداری رسیدند آشنا شوند.
با توجه به ثبت جهانی استان کرمانشاه به عنوان شهر خلاق خوراک برنامه‌ای در این راستا داشتیم که این دوستان از غذاهای اصیل کرمانشاهی بهره مند شوند و با آن آشنا شوند، کارگاه خوراکی را برای این عزیزان انجام دادیم تا غذای دنده کباب که یکی از خوراک های اصلی و ثبت ملی شده کرمانشاه است به آنها معرفی کنیم همچنین بازدید از کارگاه نان برنجی و کاک داشتیم که با نحوه پخت آن آشنا شوند‌ . در راستای برنامه بازدید هایی از تکیه معاون الملک، مسجد شافعی، طاق بستان و سایت بیستون و کتیبه بیستون را انجام دادیم در این برنامه ها سعی کردیم از بهترین اساتید و لیدر ها جهت معرفی هرچه بهتر مکان ها استفاده کنیم که مورد استقبال مهمانان قرار گرفت.
امیریان در مورد تاثیر چنین برنامه هایی بر پتانسیل های گردشگری اظهر نمود: قطعاً تور هایی که به این سمت هدایت می شوند باعث رونق گردشگری استان می شود گردشگری مهمترین عامل رونق یک شهر است وقتی گردشگر وارد شهر می شود در مرحله‌ای اول از وسایل نقلیه استفاده می کند رستوران میرود از مراکز اقامتی و خرید آژانس ها و تور لیدر ها استفاده می کند و باعث درآمدزایی و تزریق پول به استان می شود.

هرچند با یک روز نمی‌توان اکثر جاهای استان را معرفی کرد ولی امیدواریم در برنامه های بعدی با زمان بیشتر و بودجه کافی دیگر پتانسیل های گردشگری استان را بتوانیم معرفی کنیم.
وی در ادامه افزود:در جلسه ای که به همراه میهمانان و جناب فرشاد رضافر بازرس کانون انجمنهای صنفی کارگری راهنمایان گردشگری سراسر کشور برگزار شد در مورد سوق دادن مسیر گردشگری به سمت غرب به بحث و گفتگو پرداختیم . بیشتر گردشگران که از تهران آغاز به سفر می کنند غالباً در یک مسیر کلاسیک از تهران به کاشان، اصفهان، شیراز، یزد و کرمان رفت و برگشت دارد در این جلسه تصمیماتی در جهت ارائه پکیج های مسیر غرب کشور گرفته شد که سفر ها را به سمت استان های غربی سوق دهیم چرا که اکثر توریست ها به ویژه توریست های خارجی از جاذبه های دیدنی غرب ایران نا اطلاع و نا آشنا هستند و این به دلیل کاستی ارائه پکیج های سفری منطقه غرب در تهران می باشد که با تبلیغات منفی در خصوص امنیت منطقه و نبود ارائه خوب از منطقه است.
در پایان امیریان گفت: یکی از مشکلات صنعت گردشگری در استان فقدان آموزش های لازم برای تمامی اقشار جامعه از جمله رانندگان ،رستوران داران و عزیزانی که در سایت های تاریخی مشغول به کار هستند می باشد افراد باید مدام در حال آموزش باشند و اطلاعات و دانش خود را به روز رسانی کنند و نباید این آموزش ها در قالب یکی دو کارگاه باشد امیدوارم کارگاههای بیشتری برای این عزیزان در تمامی عنوان های خدماتی ارائه شود. جا دارد از تمام کسانی که ما را در این برنامه حمایت کردن تشکر داشته باشم.

گزارش و گفتگو: سپیده زارعی

  • منبع خبر : چویرنیوز