طول عمر زیاد به عنوان یکی از مهمترین و اولین آرزوی انسان ها شناخته می شود تا جایی که بسیاری از فعالیت ها و اکتشافات پزشکی از گذشته های دور تا کنون در این راستا بوده اما علی رغم همه ی پیشرفت های پزشکی که صورت گرفته انسان برای به تاخیر انداختن مرگ و افزایش […]

طول عمر زیاد به عنوان یکی از مهمترین و اولین آرزوی انسان ها شناخته می شود تا جایی که بسیاری از فعالیت ها و اکتشافات پزشکی از گذشته های دور تا کنون در این راستا بوده اما علی رغم همه ی پیشرفت های پزشکی که صورت گرفته انسان برای به تاخیر انداختن مرگ و افزایش طول عمر ناکام بوده است.
انسان ها در مواجهه با این ناکامی بزرگ اما با استفاده از یک اسم رمز راهی برای موفقیت نسبی یافتند. بخشش به عنوان کلید واژه معمای طول عمر توانست بر ناتوانی علم پزشکی در با تاخیر انداختن مرگ سرپوش گذاشته و او را به تداوم حیات امیدوار نماید.
اشاعه ی این صفت در جامعه علاوه بر کمک به زندگی دوباره عده ای چند از مردم، برای بخش عمده ای از جامعه نیز امیدواری را به ارمغان آورد تا جامعه ی متشکل از انسان های امیدوار با افزایش طول عمر مواجه گردد.

***
همزمان با هفته اهداء عضو که از ۲۵ لغایت ۳۱ اردیبهشت تعیین گردیده طی مراسمی از قطعه ی اهدا کنندگان عضو در آرامستان کرمانشاه رونمایی شد.
به گزارش چویرنیوز در این مراسم که با حضور مدیر هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری کرمانشاه، جمعی از مدیران شهرداری، دکتر بهنام روندی مسئول بیماری های خاص و پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه برگزار گردید حاضرین با اهداء شاخه گل و نثار فاتحه برای اهداء کنندگان عضو دفن شده در این قطعه از خانواده های اهداء کننده عضو نیز تجلیل به عمل آوردند.
مهندس حسن مرادی مدیر هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری کرمانشاه در حاشیه این مراسم ضمن قدردانی از حجت الاسلام احمد شیرین سخن رئیس سازمان آرامستان‌های شهرداری کرمانشاه که اهتمام ویژه ای برای در نظر گرفتن قطعه ای جهت اهدا کنندگان عضو داشتند گفت: همزمان با هفته بزرگداشت اهدا عضو و به منظور تجلیل از خانواده های اهدا کننده که در قبال همنوع خود ایثار کرده اند قطعه ای را در سازمان آرامستان ها به عنوان قطعه اهدا عضو در نظر گرفته شده است.
این مدیر امور شهری که خود از خانواده های اهدا کننده عضو می باشد افزود: اهدا عضو منجر به نجات جان انسان ها می گردد و بسیار حائز اهمیت است تا جایی که در قران کریم آیه ۳۲ سوره مائده آمده که خداوند می فرمایند هر کسی جان یک انسان را نجات بدهد گویی بشریت را نجات داده است.
وی ادامه داد: با توجه به روحیه پهلوانی و بخشندگی مردم کرمانشاه انتظار می رود فرهنگ اهداء عضو که بنوعی ایثار تلقی می گردد بیش از پیش در میان کرمانشاهیان اشاعه پیدا کند. بدین منظور می باید نهادها و افراد تاثیرگذار جامعه مانند آموزش و پرورش، دانشگاه، رسانه ها، روحانیت و ریش سفیدان بیشتر به این موضوع بپردازند.
در ادامه این مراسم دکتر بهنام روندی مسئول بیماری های خاص و پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفتند: متولی اصلی پیوند اعضا دانشگاه علوم پزشکی است که توسط تیمی متشکل از پزشکان و پرستاران دوره دیده بخش های مراقبت ویژه بیمارستان ها را مورد بررسی قرار داده
و افراد دارای سطح هوشیاری پایین را مورد رصد و شناسایی قرار می دهند. سپس اعلام مرگ مغزی بعد از انجام آزمایشات و تست های مربوطه و تایید از سوی پزشکی قانونی صورت می گیرد لذا در هیچ کجای دنیا تا کنون هیچ بیماری که مرگ مغزی تشخیص داده شده به زندگی باز نگشته.

دکتر روندی افزود: هم اینک ۲۵ هزار بیمار نیازمند اهداء عضو در ایران وجود دارد که یکی از اعضای حیاتی بدنشان دچار اختلال عملکرد شدید، مزمن و غیر قابل بازگشت شده از طرفی روزانه
۱۰ نفر از این تعداد به دلیل نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست می دهند، این در حالی است که سالانه حدود ۴ هزار بیمار مرگ مغزی امکان اهداء عضو دارند اما متاسفانه با اعضای سالم به خاک سپرده می شوند! این را هم در نظر داشته باشید که هر بیمار مرگ مغزی با اهدای اعضای اصلی خود مانند قلب، کبد، پانکراس، کلیه ها، روده و ریه ها به ۸ نفر زندگی دوباره می بخشد و با سایر نسوج و بافت های بدن زندگی ۵۲ نفر دیگر را بهبود می بخشد.
مسئول بیماری های خاص و پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه ادامه داد: هم اکنون ۷۰۰ بیمار دیالیزی در استان کرمانشاه هستند که هفته ای ۳ روز و روزی ۴ ساعت به بخش دیالیز مراجعه می کنند و زندگی شان تحت تاثیر بیماری از روال عادی خارج شده است همچنین صدها بیمار دیگر با نارسایی قلبی و کبدی شدید داریم که چشم انتظار دریافت عضو هستند.
دکتر روندی گفت: از سال ۶۸ پیوند کلیه در استان انجام می شود و دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه رکورد دار انجام پیوند کلیه در کشور می باشد همچنین بزودی در کرمانشاه عمل پیوند قلب راه اندازی می شود.
وی افزود با توجه به فراهم بودن تمامی امکانات و حضور نیروی علمی توانمند و با راه اندازی سایر پیوندها مانند پیوند کبد و… بزودی کرمانشاه به عنوان مرکزیت غرب کشور برای پیوند اعضاء معرفی خواهد شد.
لازم به ذکر است که همزمان با هفته اهداء عضو که به “هفته نفس” نامگذاری شده
از خانواده های اهداء کننده عضو تجلیل به عمل می آید و امسال در کنار برنامه های مختلف فرهنگی با مشارکت شهرداری و سازمان آرامستان ها قطعه ای ویژه افراد مرگ مغزی در نظر گرفته شده که بصورت رایگان در قطعه نام آوران دفن می شوند.
گزارش و گفتگو از: م . بستار