برای اولین بار و با تلاش سازمان بهزیستی، تسهیلات اشتغال به ۱۷ هزار نفر از اعضای درجه یک خانواده فرد دارای معلولیت اعطا شده است.

برای اولین بار و با تلاش سازمان بهزیستی، تسهیلات اشتغال به ۱۷ هزار نفر از اعضای درجه یک خانواده فرد دارای معلولیت اعطا شده است.

به گزارش خبرنگار حوزه معلولین چویر نیوز و به نقل از خبرگزاری مهر، نشست هم اندیشی نمایندگان تشکل‌های فعال در حوزه افراد دارای معلولیت با معاون وزیر و رئیس سازمان و معاون امور توانبخشی بهزیستی کشور در ساختمان ستاد بهزیستی کشور برگزار شد.

در ابتدای این جلسه نمایندگان تشکل‌های فعال در حوزه افراد دارای معلولیت؛ مهم‌ترین خواسته‌ها و نکات مد نظر جامعه افراد دارای معلولیت را به مسئولان سازمان بهزیستی منتقل کردند و موضوعاتی چون بازنگری کلی در شیوه نامه‌های آموزش زبان اشاره، CBR (توانبخشی مبتنی بر جامعه)، پیگیری مشکلات بیمه درمان و خدمات توانبخشی، مشکلات اشتغال و بازنشستگی پیش از موعد برای معلولان و… مطرح شد.

در ادامه این جلسه علی محمد قادری معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به پیگیری‌های مجدانه مطالبات افراد دارای معلولیت و استفاده از تمامی ظرفیت‌های موجود برای مطالبه درخواست‌های آنان از مراجع ذی ربط گفت: خوشبختانه تعامل و وفاق سازمان بهزیستی با تشکل‌های فعال حوزه معلولان به برکت نشست‌های متعددی که داشته ایم، در سطح بالایی قرار دارد.

وی افزود: نکته مهم این است که این جلسات باید کارشناسی باشد و نظام مسائل مرتبط با افراد دارای معلولیت علاوه بر اینکه فرد معلول را مد نظر می‌گیرد، مسائل خانواده‌های این افراد که با مجاهدت زیاد مسائل آموزشی، درمانی، تربیتی و… فرد معلول را پیگیری می‌کنند را نیز در قالب یک پنل علمی و پژوهشی بررسی کند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در خصوص بازنگری شیوه نامه‌های سازمان بهزیستی گفت: تمامی دستورالعمل‌ها و شیوه نامه‌های سازمان بهزیستی در تمامی حوزه‌ها در حال بازنگری، آسیب شناسی و اصلاح است و بنا داریم تا پایان شهریورماه امسال این اقدام را به طور کامل به سرانجام برسانیم.

وی در خصوص تسهیلات اشتغال افراد دارای معلولیت نیز گفت: برای اولین بار و با تلاش سازمان بهزیستی، از محل تبصره ماده ۱۶ تسهیلات اشتغال به ۱۷ هزار نفر از اعضای درجه یک خانواده فرد دارای معلولیت که توان کار کردن نداشته اند، اعطا شده است.

همچنین در این نشست در خصوص افزایش ۴۰ درصدی حق پرستاری معلولان ضایعه نخاعی، پیگیری دریافت پلاک ویژه خودرو برای اعضای خانواده فرد دارای معلولیت بینایی و اقدام برای تشکیل دو شبکه ملی برای بیماران روانی مزمن اطلاع رسانی شد.

مهدی ساعدی خبرنگار حوزه معلولین

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر