بنابر تعریف سازمان بهداشت جهانی بیمارستان یکی از مهمترین ارگان نظام سلامت محسوب می شود که علاوه بر خدمات تشخیصی و درمانی امکانات بهداشتی، بازتوانی، آموزشی و تحقیقاتی را برای حفظ و ارتقاء سلامت آحاد جامعه ارائه می نماید.

بنابر تعریف سازمان بهداشت جهانی بیمارستان یکی از مهمترین ارگان نظام سلامت محسوب می شود که علاوه بر خدمات تشخیصی و درمانی امکانات بهداشتی، بازتوانی، آموزشی و تحقیقاتی را برای حفظ و ارتقاء سلامت آحاد جامعه ارائه می نماید.
کمبود تخت بیمارستانی یکی از مشکلات اساسی در ساختار درمانی و بهداشتی استان می باشد که بر اساس آمارهای موجود فاصله ی زیادی با وضعیت مطلوب دارد.
هرچند در سال های اخیر شاهد تاسیس بیمارستان های خصوصی در استان بویژه در شهر کرمانشاه بوده ایم، اما با توجه به هزینه های بسیار بالای بستری و درمان در این بیمارستان ها لزوم افزایش بیمارستان های دولتی در استان محروم کرمانشاه بیش از پیش احساس می شود.
در این چارچوب و همزمان با هفته ی سلامت دکتر قباد محمدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اعلام اینکه امسال سالی کم نظیر در توسعه ی خدمات سلامت در استان خواهد بود طی گفتگویی با خبرنگاران اظهار داشت: در سال ۱۴۰۲ اورژانس بیمارستان امام خمینی(ره) شهر کرمانشاه به بهره برداری خواهد رسید.
محمدی افزود: در سال پیش روی مشکلات فضای فیزیکی و تجهیزاتی بیمارستان امام خمینی(ره) شهرستان اسلام آباد غرب حل خواهد شد و به بهره برداری می رسد.
وی اظهار داشت:
با توجه به اینکه ضریب اشغال تخت در بیمارستان طالقانی ۱۱۰ درصد می باشد تا پایان سال ۷۰ تخت به بیمارستان طالقانی شهر کرمانشاه اضافه خواهد شد.

یکی از دغدغه های مهم در حوزه سلامت علاوه بر کمبود تخت بیمارستانی عدم توزیع عادلانه امکانات درمانی و بهداشتی در سطح شهرستان های استان می باشد که انتظار می رود مسئولین نسبت به این مهم توجه ویژه ای داشته باشند.
در این راستا رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه گفت: بیمارستان ۳۲ تختخوابی ثلاث باباجانی که آرزوی مردم بوده و همچنین بیمارستان ۳۲ تختخوابی روانسر که مطالبه اصلی مردم این شهرستان در دهه اخیربوده تا پایان سال به بهره برداری خواهند رسید.
در کنار توسعه و تجهیز بیمارستان های دولتی توجه به بیمارستان های تخصصی یکی از نیازهای ضروری نظام سلامت می باشد. با توجه به شیوع انواع سرطان و افزایش افراد مبتلا به این بیماری در استان لزوم تاسیس و تجهیز یک بیمارستان تخصصی سرطان در استان کرمانشاه بیش از پیش احساس می شود. در پاسخ به این مطالبه دکتر قباد محمدی اظهار داشت: تا پایان سال یکی از مجهزترین مراکز رادیوتراپی و درمان سرطان کشور در کرمانشاه راه اندازی خواهد شد.
محمدی افزود: کار ساختمانی این بیمارستان به اتمام رسیده و در مرحله ی نصب تجهیزات قرار داریم. که با نصب ۳ دستگاه رادیوتراپی به مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان تعداد این دستگاه در استان به ۴ عدد می رسد و نوبت دهی سه ماهه به صفر خواهد رسید.
یکی از بحث های مهم در حوزه سلامت که جنبه ی انسانی آن از اهمیت بیشتری برخوردار است بحث اهدای عضو و بخشش می باشد. هرساله در استان افراد زیادی دچار مرگ مغزی می شوند که اعضای بدن تعدادی از آنها با بخشش خانواده هایشان به افراد نیازمند اهداء می گردد( گسترش فرهنگ بخشش و افزایش آمار اهدای عضو در استان مستلزم اقدامات فرهنگی بیشتری است) افراد نیازمند به پیوند عضو معمولا در بیمارستان های شهرهایی چون شیراز، تهران و… پس از احراز شرایط و انتظار طولانی عضو مورد نیاز خود را دریافت می نمایند. هرچند برخی از اعمال جراحی پیوند عضو در استان انجام می گردد اما کمبود تجهیزات و امکانات سخت افزاری و نرم افزاری در این حوزه به شدت احساس می گردد که با توجه به حضورپزشکان متخصص و امکان انجام عمل پیوند در استان انتظار می رود شرایط لازم برای انجام چنین عمل هایی در استان توسط مسئولین امر فراهم گردد. در این راستا دکتر محمدی از راه اندازی پیوند قلب در کرمانشاه خبر داد و اظهار کرد: در این بخش همه امکانات و تجهیزات بجز موارد معدودی آماده شده تا طی سه ماه آینده اولین پیوند قلب را در استان داشته باشیم.
همواره شلوغی مطب پزشکان و انتظار طولانی برای معاینه از سوی پزشک یکی از دغدغه های بیمار و همراهان آنها می باشد موضوعی که با یک بررسی اجمالی در سطح شهر قابل مشاهده است. این مسئله علاوه بر مراجعین به عنوان دغدغه ی پزشکان متخصص و حتی مسئولین حوزه سلامت نیز شناخته می شود. تصمیم گیرنده ی ارشد حوزه سلامت استان تنها راه حل کاهش میزان مراجعه به پزشکان معروف را اجرای نظام ارجاع و پزشک خانواده می داند.
دکتر محمدی می گوید طبق تصمیمی که در دولت سیزدهم گرفته شده مقرر گردید طرح پزشک خانواده در کلیه ی شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر جمعیت اجرا شود. اجرای این طرح در استان کرمانشاه از اول اردیبهشت ماه به صورت پایلوت در شهرستان کنگاور شروع شده و در حال جذب پزشک و پرستار هستیم. و تا پایان سال همه ی شهرهای استان تحت پوشش طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع قرار خواهند گرفت.

وی افزود: در این طرح برای هر سه هزار نفر جمعیت یک پزشک و هر ۱۵۰۰ نفر یک مراقب سلامت پیش بینی شده که طی آن تمام پارامترهای سلامت چک می گردد.
گزارش از: م بستار

  • منبع خبر : چویرنیوز