امروزه همه بازار سنتی کرمانشاه را کاملا می شناسند، نبض شهر در بازار سنتی یا تاریکه بازار است. بازاری قدیمی و تاریخی که قدمت آن به قبل از دوران قاجار می رسد و دارای معماری تاریخی و کهنی است است که ارزش باستانی دارد. بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی برای دیدن ساختار معماری بازار […]

امروزه همه بازار سنتی کرمانشاه را کاملا می شناسند، نبض شهر در بازار سنتی یا تاریکه بازار است. بازاری قدیمی و تاریخی که قدمت آن به قبل از دوران قاجار می رسد و دارای معماری تاریخی و کهنی است است که ارزش باستانی دارد. بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی برای دیدن ساختار معماری بازار وارد آن می‌شوند و چون منبع سوغات سرای استان هم می باشد به راحتی می‌توانند سوغات بومی و محلی آن را خریداری نموده و با خود به یادگار ببرند.
این بازار بسیاری از فعالیت‌های تولیدی، بازرگانی، اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و بسیاری از شاخه های دیگر را در خود جای داده و شامل بخش های مختلفی است از جمله بازار زرگرها، بازار مسگرها، بازار بنکدارها، بازار آهنگرها، بازار بزازها، بازار صندوق سازها، بازار حوری آباد، بازار کلوچه پزها، بازار سراج ها، بازار علافخانه، بازار حلبی سازها، بازار چال حسن خان، بازار توپخانه و دیگر بخش ها را شامل می شود. همچنین در این بازار چندین سرا و چهارچوب امارت وجود دارد که همگی در دوران امام قلی میرزا عمادالدوله ساخته شده است. از همه مهمتر مسجد عماد الدوله می باشد که با بافت سنتی و معماری یکی از شاهکارهای این بازار است. در بحث به توصیف بازار سنتی یا همان تاریکه بازار کرمانشاه مطالب بسیار است که در حد یک یادداشت نمی گنجد. این بازار که نبض تجاری و گردشگری استان به شمار می رود باید مورد توجه بیشتری توسط مسئولین و همچنین کسبه بازار قرار گیرد چرا که باید در حفظ میراث ماندگار تمام تلاش خود را انجام داد. اما متاسفانه بسیاری از سر راه ها و مکان های داخل بازار به صورت متروکه و رها شده باقی مانده است که بر اثر فرسایش و گذر زمان باعث آسیب به ساختار بازار شده است. همچنین یکی از مسائلی که به وضوح چشم هر بازدید کننده ای را به خود جلب می کند وجود سنگ فرش ها و پله های نامناسب کف بازار است که چهره آن را مخدوش کرده و حتی باعث ایجاد زحمت برای هر گردشگر و بازدید کننده شده است. با توجه به قدمت بازار و قطب گردشگری آن در استان سوال این است چرا شهرداری و میراث فرهنگی برای این معضل اقدامی نمی کنند و یا روند آن به شدت کُند می باشد؟

یادداشتی از :سپیده زارعی
عکس :خلیل جباری