با مرور تاریخچه شهرها به این موضوع پی خواهیم برد که هیچ شهری به خودی خود و بر اثر حادثه ای آنی بوجود نیامده بلکه طی پروسه ای تاریخی و به مرور شکل گرفته و تکوین یافته است.

با مرور تاریخچه شهرها به این موضوع پی خواهیم برد که هیچ شهری به خودی خود و بر اثر حادثه ای آنی بوجود نیامده بلکه طی پروسه ای تاریخی و به مرور شکل گرفته و تکوین یافته است.
لذا هر آنچه به عنوان عناصر هویتی شهر اعم از ملموس و غیر ملموس که یادآور نحوه ی شکل گیری شهر و چگونگی مناسبات مردم قدیم می باشد از درجه اهمیت بالایی برخوردار بوده و متولیان شهر ملزم به حفظ و نگهداری آن هستند.
در میان تمامی عناصر هویتی شهر حفظ و نگهداری بناهای تاریخی از اهمیت به مراتب بیشتری برخوردار است چرا که علاوه بر زیبایی بصری ناشی از شکل معماری قدیم و احیانا منسوخ شده این ساختمان ها، بخش مهمی از آداب و رسوم مردمان قدیم و مناسبات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی گذشتگان را در دل خود جای داده که مرور آنها یادآور فرهنگ و تمدن یک شهر می باشد.
هر چند در ایران قانون حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی و فرهنگی این مسئولیت خطیر را بر عهده سازمان میراث فرهنگی نهاده تا پس از شناسایی با به ثبت ملی رساندن این بناها، نسبت به حفظ و نگهداری آنها بکوشد اما حفاظت از این بناها که حیثیت تاریخی شهر هستند فراتر از حدود و اختیارات یک سازمان، وظیفه ای همگانی و مسئولیتی اجتماعی محسوب می شود.
کرمانشاه با توجه به موقعیت جغرافیایی ویژه و قرار گرفتن در مسیر عتبات عالیات مورد توجه مهاجرین و ساکنین محلی روستاهای اطراف قرار گرفت و به سرعت تبدیل به شهری با مشخصات امروزی شد. حاصل این تحولات بناهای متعدد و زیبایی است که در ادوار مختلف و توسط خاندان های بزرگِ شهر با کاربری های مختلف احداث گردید تا امروزه با گذشت دهه ها برخی از آنها را که از گزند روزگار و حوادث انسانی و غیر انسانی در امان مانده اند در گوشه گوشه ی شهر بویژه در بافت قدیمی شاهد باشیم.
این بناهای تاریخی که یادآور زندگی مسالمت آمیز اقوام مختلف در کنار یکدیگر می باشد، همچون ویترینی جذاب از فرهنگ و تمدن ساکنین قدیمی و مهمان نواز این دیار خودنمایی می کند.
اما آنچه همچون زخمی مزمن چهره ی فرهنگ این دیار را خراشیده، به فراموشی سپرده شدن این بناها و مخروبه شدن آنها در گذر زمان است تا در سایه بی توجهی مسئولین، بی مسئولیتی مالکین و خلا های قانونی هر بار شاهد تخریب یکی از این بناهای تاریخی باشیم.
اتفاقی که در صورت تداوم کرمانشاه را تبدیل به شهری بدون شناسنامه و بی هویت خواهد نمود!
کی بود کی بود من نبودم های مسئولین و توپ را در زمین یکدیگر انداختن ها از طرف متولیان امر نتیجه اش تخریب یکی دیگر از بناهای تاریخی شهر بود. آنجا که دومین بیمارستان کشور در زمان احداث یعنی بیمارستان مسیح کرمانشاه با بیش از یکصد سال قدمت در دعوای حقوقی مابین مالک و میراث به حُکم قانون قربانی شد و فروریخت تا دیگر نه نامی و نه حتی نشانی از این بیمارستان تاریخی باقی بماند!

همانطور که اشاره رفت این بناهای قدیمی به عنوان هویت و حیثیت تاریخی شهر شناخته می شوند و حفظ و نگهداری از آنها نه تنها وظیفه ی میراث فرهنگی بلکه شهرداری و حتی آحاد مردم است پس تا سایر بناهای بجای مانده از کرمانشاه قدیم به سرنوشت تلخ ساختمان خانقاه و بیمارستان مسیح دچار نیامده و ویران نشده اند باید چاره ای اندیشید. چاره ای که از قِبَل مسئولیت پذیری و همکاری مردم و مسئولین بوجود خواهد آمد.
بررسی دقیق موضوع ما را به این نتیجه می رساند که قانون ثبت ملی آثار فرهنگی (ولو آنکه این قانون هم به صورت نیم بند و ناقص اجرا می شود) برای حمایت از ابنیه تاریخی شهر کفایت نمی کند چرا که در طول این سال ها مواردی را شاهد بوده ایم که مالک با توسل به قانونی بالا دستی، سایه قانون ثبت ملی را از سر ملک خود برداشته و راهی بر خلاف رویه میراثی در پیش گرفته تا عموما شاهد تخریب و تغییر کاربری این ابنیه تاریخی باشیم!
در چنین مواقعی که پای حقوق فردی شهروندان و تقابل آن با مصالح عمومی به میان کشیده می شود می بایستی از سایر ظرفیت ها در جهت همراه نمودن مالکین ابنیه تاریخی برای حفظ و نگهداری آنها استفاده کرد.
همانطور که گفته شد گره این کار تنها به دست سازمان میراث فرهنگی باز نخواهد شد و لازم می نماید سایر دستگاه ها نیز به کمک آیند. لذا با توجه به اهمیت موضوع پیشنهاد می گردد مدیریت ارشد استان اقدام به ایجاد کارگروهی متشکل از میراث فرهنگی، شهرداری، اوقاف، راه و شهرسازی و دیگر دستگاه های ذیربط نماید تا با شناسایی ابنیه تاریخی شهر و تهیه شناسنامه ای از تک تک آنها طی نشست هایی تخصصی و با حضور مالک و یا نماینده قانونی وی راه های حفظ و نگهداری هر یک از این بناها را بنحوی که منافع مالک و مصالح عمومی هر دو به طور همزمان تامین گردد مورد بررسی و تصمیم گیری قرار بگیرد.
قطعا در این صورت و با برداشته شدن موانع پیش روی و تامین خواسته مالکین می توان به ماندگاری بخش هویتی شهر و حفظ آن برای آیندگان امیدوار بود!

  • منبع خبر : چویر نیوز