بیست و هفتمین جشنواره منطقه ای تئاتر فجر طی مراسمی با حضور جمعی از مسئولین، اهالی فرهنگ و هنر و مردم در تالار انتظار شهر کرمانشاه برگزار شد.

بیست و هفتمین جشنواره منطقه ای تئاتر فجر طی مراسمی با حضور جمعی از مسئولین، اهالی فرهنگ و هنر و مردم در تالار انتظار شهر کرمانشاه برگزار شد.
به گزارش چویر نیوز، این دوره از جشنواره با نمایش آثاری از استان‌های آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، اردبیل، زنجان، همدان، مرکزی، ایلام و لرستان از هفتم تا نهم دی ماه در سالن تئاتر شهر کرمانشاه برگزار شد.
در این جشنواره چهار نمایش برگزیده «مانداک» به کارگردانی محمد قاسمی از ملایر، «لابیرنت» به کارگردانی پدرام رحمانی از ارومیه، « بیگانه ای در خانه» به کارگردانی یارشار منوچهری از پارس آباد و «آخرین نامه» به کارگردانی مهسا بایرام زاده از نقده به جشنواره بین المللی تئاتر فجر راه یافتند.
در بخش های کارگردانی؛ محمد قاسمی برای اثر «مانداک»، نمایشنامه نویسی پدرام رحمانی برای اثر «لابیرنت»، طراحی نورفرشته آغازهی، موسیقی؛ جبار غفوری و طراحی صحنه محمد قاسمی عنوان برتر این دوره از جشنواره را از آن خود کردند.

همچنین در بخش بازیگری زن؛ ماهرخ رفیع‌زاده، بازیگر مرد؛ کمال امین؛ طراحی پوستر محمد منوچهری و طراحی لباس زهره جلیلی عناوین برتر این بخش ها را از آن خود کردند.

استاندار کرمانشاه در این مراسم با قدردانی از عوامل اجرایی بیست و هفتمین جشنواره منطقه یک فجر؛ ابراز امیدواری کرد پس از پایان دوران ویروس کرونا چنین مراسم ها و برنامه های فرهنگی و هنری که موج شور نشاط در جامعه و میان هنرمندان ایجاد می کند، بیشتر در استان برگزار شود.

محمدطیب صحرایی افزود: همواره در طول تاریخ بشریت هزاران هزار نفر و گروه آمدند و رفتند که الان هیچ اثری از آنها به جا نمانده است و فقط ۲ دسته از آدم ها از خودشان آثاری به یادگار گذاشته اند و امروز ما در موزه و آثار تاریخی اثر آنان را می بینیم.

وی بیان داشت : یک دسته از آثار که پر از غم، درد و ناراحتی است و ما مانند جمجمه های دوران استعمار در موزه ها و یا آثار باستانی دوران باستان می بینیم و یادگاری های بد برای انسان باقی گذاشته اند.

صحرایی اضافه کرد: اما قستمی از یادگاری ها بشری نیز زیبا و جذاب هستند که همه آنها با هنر عجین شدند، به عبارت دیگر هنرمندان کسانی هستند که زندگی شان را در ابعاد مختلف گسترش می دهند هم در طول زمان هم در دوران معاصر خودشان حرف برای گفتن دارند و هم در عرض بر زندگی اطرافیان شان تاثیر دارند و به زندگی مردم و خودشان معنا، عمق و زیبایی می بخشند.

استاندار کرمانشاه هنرمندان تئاتر را از این دسته هنرمندان دانست که اثر و نمایش شان بر زندگی و حال احوال مردم تاثیرگذار است و برای موفقیت و پیروزی آنها آرزوی موفقیت کرد.

مدیرکل فرهنگ ارشاد و ارسلامی استان کرمانشاه به عنوان دبیر بیست و هفتمین جشنواره منطقه ای فجر نیز در این آیین گفت: جشنواره منطقه‌ای فجر با حضور ۲۲۵ هنرمند از ۸ استان و با به نمایش درآمدن ۱۶ اثر طی روزهای هفتم الی دهم دیماه در سالن انتظار شهر کرمانشاه به پایان رسید.
علی صفدری میزبانی بیست و هفتمین جشنواره منطقه ای تئاتر فجر را پس از هشت سال وقفه کاری مهم نامید و گفت: حضور هنرمندانی از استان های مختلف گرما بخش این جشنواره بود.

وی هنر تئاتر را یکی از نافذترین هنرها در انتقال بی واسطه پیام و به مخاطب دانست و گفت: هنرمندان با ایجاد شور و نشاط اجتماعی در این شرایط در جامعه به مردم امید دادند.

دبیر جشنواره بین المللی تئاتر فجر کشور نیز در آیین اختتامیه بیست و هفتمین جشنواره منطقه ای فجر به میزبانی کرمانشاه؛ با تجلیل از نمایش های خوب و با کیفیت گروه های تئاتر گفت: ما در استان ها هنرمندان و استعدادهای درخشانی داریم و هنرمندان بزرگ سینما، تلویزیون و تئاتر کشور هم که در پایتخت حضور دارند زمانی خودشان از همین جا شروع کردند.

کوروش زارعی در ادامه از کار هنرمندان و گروه های نمایش حاضر در این جشنواره قدردانی کرد و افزود: در این شرایط سخت، هنرمندان جهادگرانه تلاش و کار کردند و مطمئنا گروه های تئاتر و هنرمندانی که در سال ۱۴۰۱ در جشنواره ها حضور داشتند و کار کردند در طول تاریخ این کشور تا سالهای سال خواهند درخشید.

وی گفت: یک گروه نمایشی برای رسیدن به این مرحله حدقل سه تا چهار ماه تلاش و کوشش می کند، مطمئنا آثار و نمایش همه خوب و تاثیر گذار است اما بدلیل محدودیت در جشنواره بین المللی فجر در هر منطقه آثار محدودی با انتخاب هیات داوران از نظر فنی، علمی و کیفی برگزیده می شود.

این دوره از جشنواره با نمایش آثاری از استان‌های آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، اردبیل، زنجان، همدان، مرکزی، ایلام و لرستان از هفتم تا نهم دی ماه در سالن تئاتر شهر کرمانشاه برگزار شد.

  • منبع خبر : چویرنیوز