به همراه جمعی از دوستان راهنما برای افتتاح هتل سنتی که به تازگی مرمت و ساخت آن تمام شده بود همراه شدم. قرار بر این شد که همگی در کنار میدان نزدیک به هتل در ساعات اولیه صبح روز جمعه جمع شوند و به اتفاق هم به بازدید هتل برویم . جمعه بود برخلاف دیگر شهرها که روزهای تعطیل شور و انگیزه خاصی برای گردش و تفریح و بازدید از جاذبه ها دارند گویی شهر را سکوتی عمیق در بر گرفته بود

به همراه جمعی از دوستان راهنما برای افتتاح هتل سنتی که به تازگی مرمت و ساخت آن تمام شده بود همراه شدم. قرار بر این شد که همگی در کنار میدان نزدیک به هتل در ساعات اولیه صبح روز جمعه جمع شوند و به اتفاق هم به بازدید هتل برویم . جمعه بود برخلاف دیگر شهرها که روزهای تعطیل شور و انگیزه خاصی برای گردش و تفریح و بازدید از جاذبه ها دارند گویی شهر را سکوتی عمیق در بر گرفته بود نزدیک ساعت ۹ صبح جریان زندگی کند بود این قصه روز جمعه نبود اکثر روزهای شهر در چنین ساعتی در خلاء بی انگیزگی قرار دارد جاذبه های دیدنی یکی پس از دیگری تعطیل و با قفل بزرگی مهر شده بودند بازار سنتی که معدن طلای گردشگری این شهر است در روزهای تعطیل خاموش می شود جریان زندگی در آن سرد است گویی انگار در خوابی عمیق فرو رفته است.

به همراه دوستان وارد هتل شدیم درب چوبی سنتی کوچک آن و راهروی باریک ورودی صفای عجیبی داشت بعد از سلام و احوالپرسی و خوش آمد گویی میزبان وارد حیاط درونی هتل شدیم کوچک بود ولی بسیار باصفا و دلنشین که برای ثبت خاطرات قشنگ قابی زیبا داشت.سر در اتاق ها با نام های ایرانی همچون داریوش و کوروش و آناهیتا…. آذین شده بود و اتاق ها با رنگ های اساطیری مبله شده بودند سنتی و مدرن تلفیقی از جاذبه ها را در خود داشت. در طی بازدید متوجه حضور دو مهمان از شهر لرستان شدم دست بر قضا از راهنمایان خوب‌ آن شهر بودند و چند روزی مهمان هتل سنتی. طی برنامه ریزی که داشتند برای تعطیلات ویژه میلاد حضرت علی(ع) به این شهر آمده بودند و به قصد بازدید از جاذبه های تاریخی استان سفری را آغاز کرده بودند جز طبیعت کرمانشاه و بیستون و محوطه طاقبستان دیگر جاذبه های استان در خاموشی میزبان قرار داشت شهری با قدمت چند هزار ساله با جاذبه های تاریخی و بازاری چشم نواز آیا نباید کارکنان ویژه روزهای تعطیل داشته باشد که هم درآمدی برای عده ای جویای کار باشد و هم این شهر از وضعیت خنثی در چنین روزهایی رها شود. میهمانان به پیشنهاد راهنما ها به بازدید از سایت طبیعی سراب نیلوفر قصد سفر کردند غافل از این که مدت هاست با درب های آهنی و زنجیر های فولادی در انحصار اداره ای خاص قرار گرفته است و جز سگ های نگهبانی که آنجا هستند عبور و مروری دیده نمی شود. هر کدام از جاذبه ها به بهانه‌ی تعطیل یا نیمه تعطیل است. اکثر مردم در تعطیلات به شهرهای دیگر سفر می کنند و از سوغاتی ها و جاذبه های آنها بهره مند می شوند ولی متاسفانه ما در روزهای تعطیل به استقبال استراحت می رویم گویی که در طول هفته فعالیت‌های چشمگیری داشته و در انتظار جمعه می مانیم. اگر مسئولین نتوانند شهر را در روزهای تعطیل بیدار کنند این استان تبدیل به میدانی برای دور زدن مسافرین به دیگر استان های اطراف می شود.
سپیده زارعی

  • منبع خبر : چویرنیوز