امروزه با بحث توسعه گردشگری استان کرمانشاه و شناساندن تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم، نیاز به افراد متخصص و کارآمد به وضوح دیده می شود. فعالین حوزه گردشگری باید در این زمینه به کار خود مسلط باشند و دانش آن را بیاموزند تا در بهینه سازی صنعت گردشگری استان از مزایای آن بهره […]

امروزه با بحث توسعه گردشگری استان کرمانشاه و شناساندن تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم، نیاز به افراد متخصص و کارآمد به وضوح دیده می شود. فعالین حوزه گردشگری باید در این زمینه به کار خود مسلط باشند و دانش آن را بیاموزند تا در بهینه سازی صنعت گردشگری استان از مزایای آن بهره مند شوند. یکی از همین افراد متخصص وجود راهنمایان حرفه ای و مسلط به کار می باشد، مسئولین برای پیشبرد روند کار اقدام به آموزش افراد مورد نیاز در خصوص صنعت گردشگری در استان کردند که خروجی آن راهنمایان گردشگری و بلد های محلی می باشد و همگی افرادی تحصیلکرده و علاقه‌مند هستند. هر چند این حرفه نیاز به روز رسانی دارد و باید راهنمایان دانش خود را افزایش دهند و نسبت به یادگیری اطلاعات مربوطه تلاش کنند.
راهنمای گردشگری را می‌توان به عنوان ناخدای تور در نظر گرفت که مدیریت و زمان بندی تور را بر عهده دارد و نقش مهمی در امنیت و سلامت یک تور گروهی توریستی که توسط آژانس های گردشگری اجرا شده دارد. این یک تخصص و مسئولیت است و نباید به عنوان سرگرمی به آن نگاه کرد حال اگر راهنما اطلاعات خود را در حیطه های مختلف گردشگری بالا ببرد می تواند حرفه ای بودن خود را نشان دهد.
بر اساس تعریف سازمان جهانی گردشگری، راهنما به فردی اطلاق می شود که از طرف یک آژانس برای طوری که به مشتری فروخته شده تقبل مسئولیت نماید و به عنوان نماینده آژانس آن برنامه را با حکم و نامه آژانس مسافرتی و گردشگری اجرا کند. بر اساس همین تعریف وظایف راهنمایان گردشگری یا لیدران تور به وضوح مشخص است. لیدرانی که کار خود را با عشق و علاقه و مسئولیت پذیری انجام می دهند علاوه بر ایجاد یک تجربه و اجرای برنامه، سفر خوبی را برای خود و گردشگران همراه به ارمغان می آورند. در این میان خلاقیت و خوش اخلاقی و مهربانی یک راهنما تاثیر بسزایی در گروه خواهد گذاشت، همچنین داشتن یک تکنیک ویژه و سخنوری در توضیح و تفسیر جاذبه ها نیست بسیار مهم است. ابزار اصلی راهنما در سفر، سخنوری است راهنما باید بتوانند بین خود و مسافر، توانایی ایجاد گفتگو و محاوره را که ابتدایی ترین شاخص ها در ایجاد ارتباط می باشد، داشته باشد.
راهنمای گردشگری یک شغل است و یک راهنما باید چون یک متخصص گردشگری ایفای نقش کند.
یادداشتی از: سپیده زارعی