اصلی ترین علائم ویروس جدید کرونا تب، خستگی، سرفه و تنگی نفس است. علائم حساسیت، مزمن تر و شامل عطسه، خس­ خس و سرفه می باشد. علائم آنفلونزا در مواردی مانند تب و بدن درد شبیه به ویروس جدید کرونا است اما آنفلونزا معمولا منجر به تنگی نفس نمی شود. اگر آبریزش بینی دارید یا […]

اصلی ترین علائم ویروس جدید کرونا تب، خستگی، سرفه و تنگی نفس است. علائم حساسیت، مزمن تر و شامل عطسه، خس­ خس و سرفه می باشد.
علائم آنفلونزا در مواردی مانند تب و بدن درد شبیه به ویروس جدید کرونا است اما آنفلونزا معمولا منجر به تنگی نفس نمی شود.
اگر آبریزش بینی دارید یا چشمانتان می خارد، لزوما به ویروس جدید کرونا مبتلا نشده اید. اما اگر سرفه می کنید، احساس خستگی شدید و تب دارید، ممکن است به کووید-۱۹ مبتلا شده باشید. از طرفی شاید هم فقط آنفلونزای فصلی گرفته باشید. به منظور تشخیص احتمالی ابتلا به کرونا می توانید از تست هوشمند کرونا هم استفاده کنید.
بسیاری از علائم سرماخوردگی، آنفلونزا و کووید شبیه به هم است به طوری که تشخیص دادن آنها از یکدیگر دشوار می شود. همه ی این بیماری ها در اثر ویروس به وجود می آیند اما ویروس هر یک متفاوت است.
مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا فهرست موثقی از ۱۱ علامت اصلی کووید-۱۹ ارائه کرده که به شرح زیر است:
– تب یا لرز
– سرفه
– تنگی نفس یا اختلال در تنفس
– خستگی
– درد بدن یا عضلات
– سردرد
– گلودرد
– از دست دادن حس بویایی یا چشایی
– گرفتگی یا آبریزش بینی
– تهوع یا استفراغ
– اسهال
با این حال، به گفته ی سازمان جهانی بهداشت، بعضی از افراد به ویروس مبتلا می شوند ولی علامتی ندارند و ناخوش نمی شوند. حتی اگر این افراد احساس بیماری نکنند، باز هم می توانند ویروس را به اطرافیان انتقال دهند.

یادداشتی از: دکتر فرشادخلیل پور مدیر بیمارستان فارابی