شهرام کرمی در نشست شورای حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی و حفظ حقوق بیت المال استان، بااشاره به ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم جاده های استان، اظهار کرد: باتوجه به اینکه حفظ و نگهداری از راه‌ها یکی از وظایف ذاتی و اصلی راهداری و حمل و نقل جاده‌ای است، لذا این دستگاه […]

شهرام کرمی در نشست شورای حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی و حفظ حقوق بیت المال استان، بااشاره به ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم جاده های استان، اظهار کرد: باتوجه به اینکه حفظ و نگهداری از راه‌ها یکی از وظایف ذاتی و اصلی راهداری و حمل و نقل جاده‌ای است، لذا این دستگاه اجرایی باید حفظ و حراست از حریم راه‌های استان را با هدف جلوگیری از ساخت و ساز‌های غیرمجاز، قلع و قمع تابلو‌ها و بیلبورد‌های غیر مجاز جاده‌ای و . . . را به صورت ویژه در دستور کار قرار دهد.

وی افزود: از طرفی باتوجه به کمبود تجهیزات و امکانات جهاد کشاورزی و محیط زیست در راستای تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز و صیانت از اراضی زراعی و کشاورزی و پیشگیری از ساخت و ساز غیرمجاز و حفاظت از محیط زیست، انتظار می رود اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمانشاه همکاری لازم را با این دو دستگاه داشته باشد.

دادستان کرمانشاه در ادامه به روند کند انسداد چاه های غیرمجاز در استان طی سالهای اخیر اشاره کرد و گفت: در این راستا مکاتبه ای با دادستان کل کشور داشته و موضوع ناکافی بودن اعتبارات برای پیگیری را به ایشان گزارش داده ام.

وی با بیان اینکه طبق دستورالعمل وزارت نیرو و براساس اعتبارات تخصیص یافته، شرکت آب منطقه ای کرمانشاه سالانه می تواند ۲۰۰ حلقه چاه غیرمجاز را مسدود کند، اعلام کرد: این موضوع با توجه به وجود حدود ۵۰۰۰ چاه غیرمجاز در استان و همچنین حفر چاه های غیرمجاز جدید عملاً مقابله با چاه های غیرمجاز را غیرممکن می کند.

کرمی یادآورشد: از طرفی با توجه به وضعیت نامناسب بارندگی در پاییز سال جاری، احتمال کمبود نزولات آسمانی، کاهش ورودی مخازن سدهای استان، بروز خشکسالی در سال جاری و این موضوع که بدلیل کشت برنج در بخش هایی از استان در سال گذشته تعداد چاه های غیرمجاز افزایش پیدا کرده و برداشت از آب سطحی بصورت نامتعارف روند صعودی داشته، بنابراین این احتمال وجود دارد صنایعی که در پایین دست از آب زیرزمینی مجاز استفاده می کنند دچار مشکل کم آبی شوند، لذا جهاد کشاورزی و شرکت آب منطقه ای از هم اکنون مقابله با کشت های نامتعارف و پرآب را (با تأکید بر کشت برنج) در دستور کار قرار دهند تا با برنامه ریزی دقیق کشت های متناسب با وضعیت کنونی در برنامه کشت کشاورزان قرار گیرد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه دستگاه های متولی باید در حفاظت و صیانت از اراضی ملی و منابع طبیعی تحت مالکیت خود جدیت بیشتری داشته باشند، گفت: صیانت از اراضی ملی و منابع طبیعی تنها وظیفه جهاد کشاورزی و منابع طبیعی نیست و تمامی ادارات در مقابل اراضی تحت مالکیت خویش و حفظ حقوق بیت المال دارای مسئولیت هستند.

دادستان کرمانشاه به روند اجرای طرح کاداستر در استان هم اشاره کرد و افزود: از آنجایی که اجرای کامل این طرح شناسایی اراضی و گامی مهم برای پیشگیری از وقوع زمین‌خواری و مبارزه با زمین‌خواران است، لذا اداره کل بازرسی بر اجرای این قانون در سطح استان تا پایان سال جاری اهتمام داشته باشد و ترتیبی اتخاذ کند که به قید فوریت اطلاعات کلیه ی دستگاه هایی که در زمینه اجرای طرح کاداستر همکاری لازم نداشته اند به همراه موانع و مشکلات اجرای قانون موصوف را از طریق اداره کل ثبت اسناد و املاک استان احصاء کنند.