شهر کرمانشاه علی رغم رشد در ابعاد جمعیتی و مساحتی درگیر معضلات فراوان شهری بوده تا جایی که زندگی بدون دغدغه برای شهروندان ساکن این کلانشهر با موانعی جدی مواجه است!

در میان انبوه مشکلات پیش روی شهروندان کرمانشاهی معضل ترافیک با وجود تردد ۴۰۰ هزار دستگاه خودرو در سطح شهر را می توان یکی از جدی ترین و مهمترین مشکلات زندگی در این شهر دانست. این معضل علاوه بر آنکه سلامت روحی و جسمی افراد را با مخاطره جدی مواجه می نماید زمان های زیادی از اوقات شهروندان را هم تلف می کند.
خیابان های کم عرض، دسترسی های محدود، فقدان جای پارک و پارکینگ، فرهنگ ترافیکی نامناسب، جانمایی غلط مراکز خرید، استقرار مراکز درمانی و اداری در هسته مرکزی شهر و… عوامل تشدید کننده این معضل در کلانشهر کرمانشاه هستند.
از اینرو برنامه ریزی برای رفع مشکلات مربوط به این حوزه که همچون شبحی بر زندگی ساکنین این شهر سایه افکنده یکی از مهمترین وظایف و مسئولیت های مدیریت شهری می باشد.
در این چارچوب اقدامات اخیر و پیگیری های مدیریت شهری در راستای حل مشکلات ترافیکی کلانشهر کرمانشاه در خور توجه می باشد. اقداماتی همچون خرید ۱۰۸ دستگاه اتوبوس و اضافه نمودن تدریجی آنها به ناوگان حمل و نقل درون شهری، تسریع در تکمیل تقاطع غیر همسطح میدان سپاه به عنوان یکی از گلوگاه های ترافیکی، احداث چندین خیابان جدید و سطح دسترسی به شهرک ها و محلات، احداث رینگ ترافیکی حاشیه شهر که با افتتاح بلوار شهید سرابیان آغاز و با هدف اتصال آسان شرق به غرب شهر در حال گسترش است و ساخت چند پارکینگ در نقاط پُر ترافیک شهر را می توان نقطه عطفی در مدیریت ترافیک شهری در کرمانشاه دانست.
هرچند مشکلات در هم تنیده شده شهری در کرمانشاه محتاج تلاش جدی تری است اما همین گام های کوچک اما محکم هم می تواند امید به داشتن زندگیِ بدون دغدغه را در دل شهروندان زنده نگه دارد.
لذا در کنار پرداختن به مشکلات و ضعف ها دیدن اقدامات مثبت موجب دلگرمی و ایجاد انگیزه در مدیریت شهری خواهد شد.