به گزارش چویر نیوز بر اساس رتبه‌‌بندی برترین مؤسسات مالی اسلامی در جهان که توسط نشریه بین‌المللی بنکر در سال ۲۰۱۸ انجام شد، بانک مهر ایران به‌ عنوان سومین بانک اسلامی برتر در سطح جهان شناخته شد. علاوه بر این، جایزه «نخبه اقتصادی جهان اسلام» از سوی سازمان همکاری اسلامی نیز به این بانک تعلق […]

به گزارش چویر نیوز بر اساس رتبه‌‌بندی برترین مؤسسات مالی اسلامی در جهان که توسط نشریه بین‌المللی بنکر در سال ۲۰۱۸ انجام شد، بانک مهر ایران به‌ عنوان سومین بانک اسلامی برتر در سطح جهان شناخته شد. علاوه بر این، جایزه «نخبه اقتصادی جهان اسلام» از سوی سازمان همکاری اسلامی نیز به این بانک تعلق گرفت. همچنین انتخاب طرح همیاران مهر به‌عنوان نامزد نهایی جایزه بانک توسعه اسلامی از دیگر افتخارات بین المللی بانک مهر ایران به شمار می‌رود.

این گزارش همچنین حاکی است، بانک مهر ایران با تأکید بر الگوی بانکداری اسلامی در راستای توانمندسازی و تقویت توان اقتصادی اقشار مختلف مردم جامعه و همچنین تلاش برای فقرزدایی و رفع محرومیت های اقتصادی به ویژه در مناطق کمتر برخوردار فعالیت می کند.

محمد رضا نجفی شعاع مدیر شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران استان کرمانشاه همزمان با سالروز تاسیس این بانک در گفتگو با خبرنگار چویر نیوز اظهار نمود:

بزرگترین بانک قرض‌الحسنه کشور هرگز از ایفای نقش خود در حوزه مسئولیت اجتماعی غافل نشده است. مهر ایران با چشم‌انداز«تلاش برای توسعه رفاه اجتماعی و دستیابی به جامعه توسعه یافته» برنامه‌های مسئولیت اجتماعی خود را به انجام رسانده است.
نجفی شعاع برخی از برنامه های مسئولیت اجتماعی بانک مهر را چنین برشمرد:

 مشارکت در طرح شهید سلیمانی وزارت بهداشت و خرید ۲۵هزار قلم تجهیزات پزشکی برای مقابله با کرونا به ارزش ۳۰۰ میلیارد ریال. گفتنی است در این طرح بانک مهر ایران برای نخستین بار در بین بانک‌های ایرانی، از منابع حاصل شده از دریافت جریمه دیرکرد برای حوزه مسئولیت اجتماعی و اقدامات عام المنفعه هزینه کرده است.
 تحت پوشش بیمه حوادث قرار دادن ۵۰۰هزار خانه روستایی در سطح سه استان
 مشارکت در بیمه حوادث ۵میلیون و ۳۰۰هزار خانه روستایی سراسر کشور در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱
 مشارکت درساخت بیمارستان ۳۰۰ تخت خوابه بیماران اعصاب و روان به اعتبار ۲۵ میلیارد ریال
 احداث۴ مدرسه و ۳ خانه بهداشت روستایی آسیب دیده در زلزله کرمانشاه و پرداخت ۲ هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه
 احداث مدرسه در استان سیستان و بلوچستان
 پرداخت تسهیلات قرض الحسنه برای تسریع در تکمیل پروژه های بازچرخانی فاضلاب با هدف حمایت از محیط زیست
 مشارکت در آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد وحمایت از اشتغال آنها با پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه

وی ادامه داد: همکاری با سازمان‌های حمایتی برای اعطای وام به نیازمندان و کمک بلاعوض به سیل‌زدگان هم از این جمله است. همچنین می‌توان به اجرای طرح همیاران مهر اشاره کرد. در طرح یاد شده، متقاضیان مبلغ مورد نظر خود را به‌صورت بلاعوض در حسابی نزد بانک مهر ایران واریز می‌کنند. بانک نیز متعهد است مبالغ اهدا شده از سوی خیرین را به پرداخت تسهیلات به اقشار نیازمند جامعه در زمینه‌های اشتغال، تأمین معیشت جوانان، بانوان سرپرست خانوار، درمان، تحصیل و همچنین بازسازی و توسعه‌ روستاها و مناطق محروم و … تخصیص دهد.
مدیر شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران استان کرمانشاه افزود: تعداد تسهیلات پرداخت شده بانک در طول سال‌های گذشته روندی افزایشی داشته به‌طوری که از ۵۰۰ هزار مورد در سال ۱۳۹۵ به دو میلیون و ۳۰۰هزار فقره در سال گذشته رسیده است. در سال جاری نیز تا پایان مهرماه یک میلیون و ۳۵۰هزار فقره تسهیلات به ارزش ۲۵هزار میلیارد تومان از سوی این بانک پرداخت شده است.

لازم به ذکر است، بانک قرض الحسنه مهر در ۲۲ آذر سال ۱۳۸۶آغاز به کار کرد. این بانک در حال حاضر با بیش از ۵۳۰ شعبه فعال در سراسر کشور در حال ارائه خدمت به هموطنان عزیز است. پرداخت تسهیلات قرض الحسنه در حوزه های اشتغال و کارآفرینی، معیشت، ازدواج ، درمان و حمایت از مددجویان سازمان های حمایتی و سازمان های مردم نهاد از جمله خدمات این بانک است. پرداخت وام‌های قرض الحسنه به ۱۰٫۵ میلیون نفر حاصل خدمات این بانک در طول ۱۴ سال فعالیت بوده است.
گفتنی است، بانک قرض الحسنه مهر ایران در استان کرمانشاه دارای ۲۴ شعبه در شهرهای کرمانشاه، صحنه، هرسین، کنگاور، سنقر، روانسر، جوانرود، پاوه، ثلاث باباجانی ، اسلام آباد غرب، سرپل ذهاب، گیلانغرب و قصر شیرین است و تاکنون توانسته است ۳۱۴ هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه به ارزش ۴۸ هزار میلیارد ریال به مردم شریف استان پرداخت کند.