به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه دکتر مجید همتی رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی گفت: بیماری هاری یک بیماری ویروسی است که دستگاه عصبی مرکزی پستانداران خونگرم را درگیر می کند.این بیماری بین انسان و حیوانات مشترک است و در صورت ابتلاء انسان و حیوان، صد درصد کشنده خواهد […]

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه دکتر مجید همتی رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی گفت: بیماری هاری یک بیماری ویروسی است که دستگاه عصبی مرکزی پستانداران خونگرم را درگیر می کند.این بیماری بین انسان و حیوانات مشترک است و در صورت ابتلاء انسان و حیوان، صد درصد کشنده خواهد بود اما به راحتی قابل پیشگیری است.

دکتر همتی به عملکرد اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه در مبارزه با بیماری هاری اشاره کرد و افزود: سالانه این اداره کل نسبت به واکسینه کردن حدود ۱۷ هزار قلاده سگ اقدام می ­نماید و در صورت مشاهده موارد مشکوک به بیماری هاری، نمونه گیری و معدوم سازی دام مشکوک انجام می گردد و در نهایت نیز واکسیناسیون تمامی سگ های صاحب دار در کانون بیماری و شعاع کانون صورت می­ گیرد.

وی در ادامه تصریح کرد: ویروس بیماری هاری از طریق بزاق حیوان آلوده دفع می شود و عمده ترین راه انتقال آن از طریق گزش و یا خراش توسط حیوانات آلوده و مبتلا می باشد. اگر چه عمده ترین راه انتقال از طریق گزش و خراش است اما روشهای دیگر نظیر تنفسی، خوراکی و انتقال مادر به جنین نیز مشاهده شده است.

علائم بیماری هاری عمدتا با تغییر ناگهانی رفتار حیوان توام است، در این حالت معمولا ترس در حیوان از بین می ­رود و باعث می شود که حیوان به راحتی به انسان و سایر حیوانات حمله کند. پریشانی و اضطراب، ناتوانی در بلع آب و غذا، ترس از نور و در نهایت فلجی و مرگ از دیگر علائم این بیماری است.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی یکی از مهم ترین عوامل انتشار بیماری هاری را حیوانات ولگرد و بدون صاحب نظیر سگ ها اعلام کرد و اظهار داشت: لازم است این حیوانات توسط ارگانهای ذیربط جمع آوری و جمعیت آنها کنترل شود.

از دیگر عوامل انتشار بیماری هاری گوشتخواران وحشی هستند که دامداران می بایست از تماس دام با این حیوانات و از ورود دام به مناطق حفاظت شده حیات وحش جلوگیری کنند و لازم است اداره محیط زیست با دیده­ وری و پایش بیماری، نسبت به برخورد با موارد مشکوک اقدام نمایند.

دکتر همتی در خصوص تاثیر کشتار غیر مجاز دام در معابر و خیابان و حاشیه شهرها در احتمال شیوع بیماری هاری گفت: ممکن است دامی که کشتار می شود هار باشد و با توجه به اینکه بیماری هاری از روی ظاهر لاشه قابل تشخیص نیست، ممکن است شهروندان از گوشت دام مبتلا مصرف کرده و بیمار شوند، همچنین کشتار دام در فضای باز و حاشیه شهرها باعث جمع شدن گوشتخواران اهلی و وحشی در این محل ها می شود و انتقال بیماری بین این حیوانات دور از انتظار نیست.

وی در پایان برای پیشگیری از بیماری هاری، به شهروندان توصیه نمود، از تماس مستقیم و حفاظت نشده با گوشتخوارانی مانند سگ و گربه خودداری کنند و سالانه نسبت به مایه کوبی سگ های خانگی علیه بیماری هاری اقدام نموده و در این راستا با ادارات دامپزشکی همکاری نمایند.

همچنین در صورت گزیده شدن توسط حیوانات گوشتخوار اهلی و وحشی، همواره احتمال را بر هار بودن حیوان گزنده گذاشته و در اسرع وقت به مراکز درمان و پیشگیری هاری مراجعه نمایند.

دکتر همتی از همشهریان درخواست نمود: درصورت مشاهده حیوانات مشکوک به بیماری هاری به نزدیک ترین اداره دامپزشکی از طریق تلفن ۱۵۱۲ و سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۰۰۰۱۵۱۲ اطلاع دهند.