یکی از مهم‌ترین خواسته‌های معلولین افزایش و متناسب‌سازی حق پرستاری است.

یکی از مهم‌ترین خواسته‌های معلولین افزایش و متناسب‌سازی حق پرستاری است.
به گزارش خبرنگار معلولین چویرنیوز و به نقل از ایلنا، در حال حاضر حق پرستاری معلولان دو میلیون و صد هزار تومان است در حالیکه اگر با دفاتر خدماتی پرستاری تماس گرفته شود برای نگهداری و مراقبت از یک معلول کمتر از ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان نمی‌گیرند.

سقف این رقم برای جانبازان که در فروردین ماه تصویب شده براساس شدت معلولیت، از سه و نیم میلیون تومان شروع می‌شود و نهایت آن ۲۱ میلیون و پانصد هزار تومان است. این برای معلولان اما فقط به معلولان شدید و خیلی شدید تعلق می‌گیرد و رقم آن بسیار ناچیز است.

درخواست افراد دارای معلولیت این است که با در نظر گرفتن مولفه‌هایی مثل حداقل حقوق و تورم افزایش صورت بگیرد. روال در سال‌های گذشته اینگونه بوده که مبلغی را اضافه می‌کردند و می‌گفتند افزایش مطابق تورم انجام شده است. برای سال گذشته ۴۰درصد مبلغ را اضافه کردند، در حالیکه که تورم برای سال گذشته بیش از ۵۰درصد بوده است.
این رقم به هیچ عنوان جوابگوی مراقبت و نگهداری از معلولان نیست و بسیار ناچیز است؛ ضمن اینکه ۱۵۰هزار نفر هم در نوبتِ دریافتِ حق پرستاری هستند. باید گامی اساسی برای این حقوقِ معلولان برداشت تا کسانی که نیاز به مراقبت و نگهداری دارند بتوانند از آن استفاده کنند.

«ماده ۷ قانون حمایت از حقوق معلولان، وظیفه‌ی پرداخت کمک هزینه حق پرستاری به معلولان شدید و خیلی شدید را به عهده‌ی سازمان بهزیستی کشور گذاشته است. متأسفانه، مبلغ دو میلیون و صد هزار تومان کمک هزینه حق پرستاری که بهزیستی در حال حاضر به معلولان واجد شرایط پرداخت می‌کند، به هیچ وجه با هزینه‌های واقعی نگهداری و مراقبت از یک فرد معلول تناسب ندارد. این مبلغ تنها هزینه مربوط به پرستاری ۳ الی ۴ روز را پوشش می‌دهد که قابل استعلام از مراکز خدمات پرستاری است.»

شایان ذکر است که علاوه بر پایین بودن این مبلغ، در حال حاضر حدود ۱۵۰ هزار نفر واجد شرایط، پشت نوبت دریافت همین مبلغ مختصر قرار دارند. این موضوع، فشار اقتصادی زیادی را به خانواده‌های معلولان، به خصوص اقشار کم‌درآمد، تحمیل کرده و علاوه بر تهدید جانی افراد دارای معلولیت، زندگی آن‌ها را نیز با مشکلات عدیده‌ای روبرو ساخته است. لذا ضروری است ساز و کار مناسبی برای به‌روزرسانی دوره‌ای و پرداخت این کمک هزینه به معلولان پشت‌نوبتی و متناسب‌سازی آن با شرایط اقتصادی و هزینه‌های زندگی ایجاد شود تا از تکرار مشکلات کنونی در آینده جلوگیری به عمل آید.

در پایان اینکه باید تاکید شود که افراد پشت‌نوبتی تعیین تکلیف شده و در چرخه حمایت قرار گیرند؛ میزان کمک هزینه حق پرستاری معلولان با لحاظ و در نظر گرفتن ۳ مولفه اثرگذار بر این موضوع یعنی «نرخ تورم»، «نرخ حداقل حقوق و دستمزد» و «نرخ خدمات پرستاری در منزل» مورد توجه قرار گیرد؛ تعیین تعرفه حق پرستاری معلولان» و پرداخت تعرفه‌های جدید با لحاظ مابه‌التفاوت ماه/ماه‌های قبل هر چه سریع‌تر صورت پذیرد تاعدم پرداخت مابه‌التفاوت‌ها همچون سال گذشته باعث تضییع حقوق محروم‌ترین و مستضعف‌ترین قشر جامعه نگردد.

مهدی ساعدی خبرنگار حوزه معلولین

  • منبع خبر : ایلنا