در جوامع امروزی سلامت به عنوان یکی از شاخص های توسعه شناخته می شود از اینرو تامین، حفظ و ارتقای سلامت شهروندان مهمترین دغدغه و چالش سیاستگذاران و تصمیم گیران جامعه محسوب می شود. با توجه به این نکته میزان هزینه ای که از سوی دولت ها صرف ارتقای سلامت شهروندان می گردد بیانگر اهمیتی است که تصمیم گیران برای مفهوم توسعه ی با محوریت انسان قائل هستند.

در جوامع امروزی سلامت به عنوان یکی از شاخص های توسعه شناخته می شود از اینرو تامین، حفظ و ارتقای سلامت شهروندان مهمترین دغدغه و چالش سیاستگذاران و تصمیم گیران جامعه محسوب می شود. با توجه به این نکته میزان هزینه ای که از سوی دولت ها صرف ارتقای سلامت شهروندان می گردد بیانگر اهمیتی است که تصمیم گیران برای مفهوم توسعه ی با محوریت انسان قائل هستند.
یکی از عوامل عمده تهدید کننده سلامت بیماری ها هستند که بیماری های غیر واگیر به دلایلی همچون طول ماندگاری، تاثیر بلند مدت بر کارایی شهروندان و برجای ماندن ناتوانی حتی پس از بهبودی … می بایستی مورد توجه بیشتری قرار بگیرد.
در دهه های اخیر به دلیل تغییر سبک زندگی متاثر از زندگی ماشینی شاهد افزایش این دسته از بیماری ها در جامعه هستیم. بنابر آمار رسمی یکی از مهمترین بیماری های غیر واگیر که در کنار انواع سرطان ها عامل اصلی مرگ و میر شناخته می شود بیماری های قلبی و عروقی است.
به گفته کارشناسان شیوع این دسته از بیماری ها ارتباط مستقیمی با تغییر سبک زندگی و شیوه تغذیه افراد دارد.
دکتر بهزاد حیدر پور متخصص طب ورزشی در این خصوص معتقد است فاکتورهای خطری همچون چاقی یا اضافه وزن، اختلال فشار خون، اختلال قند خون و استفاده از دخانیات عوامل اصلی و تاثیرگذار در افزایش بیماری های قلبی و عروقی محسوب می گردد. این متخصص طب ورزشی مهمترین راه کاهش هزینه های تحمیلی به سیستم سلامت جامعه و نیز کنترل میزان مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی و عروقی را مداخله اول یا همان اصلاح شیوه زندگی عنوان می کند.

رئیس بیمارستان فوق تخصصی قلب و عروق امام علی(ع) با اشاره به آمار بالای بیماری های قلبی و عروقی در ایران معتقد است که جامعه ایران ظرفیت پذیرش مریضی بیشتر از این را ندارد!
در سال های اخیر به دلیل گرانی اقلام و تجهیزات پزشکی ناشی از افزایش تورم و شرایط اقتصادی شاهد افزایش هزینه های درمان هستیم از اینرو مفهوم و مقوله پیشگیری بیش از گذشته مطرح می باشد. در این رابطه دکتر حیدر پور کنترل ریسک فاکتورهایی همچون فشار خون، قند خون، اضافه وزن… و فرهنگ تغذیه را در پیشگیری از ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی مهم می داند و تاکید می نماید با توجه به اینکه حدود ۴۰ میلیون ایرانی دارای اضافه وزن می باشند و با در نظر گرفتن اینکه سنگ بنای بعضی از بیماری های قلبی در سن ۱۰ الی ۱۲ سالگی گذاشته می شود جا انداختن فرهنگ تغذیه سالم از اهمیت بالایی برخوردار است.
برای کنترل بیماری های قلبی علاوه بر راهکارهای پیشگیرانه و اصلاح سبک زندگی، ایجاد و تجهیز زیرساخت های درمانی از جمله اقدامات ضروری دولت ها در حوزه سلامت می باشد.
در استان کرمانشاه خوشبختانه با وجود مرکز آموزشی، درمانی قلب و عروق امام علی(ع) عمده خدمات درمانی در حوزه قلب ارائه می گردد و نیازی به اعزام بیمار به خارج از استان احساس نمی شود.
بیمارستان فوق تخصصی قلب و عروق امام علی(ع) با ۱۳۵۰۰ متر مربع زیربنا و بخش های تخصصی اورژانس، ای سی یو، مراقبت های جراحی و بیهوشی و مراقبت های غیر جراحی به صورت ماهانه پذیرای ۶۵۰۰ نفر مراجعه کننده از سراسر استان، استان های همجوار و کشور عراق می باشد.
با توجه به اهمیتی که این مرکز درمانی در حوزه بیماری های قلبی در غرب کشور برخوردار است انتظار می رود تصمیم گیران و مدیران حوزه سلامت استان با اختصاص بودجه مناسب نسبت به تجهیز زیرساخت های مورد نیاز و نیز جذب کادر درمانی متخصص بویژه جراح اقدامات لازم را انجام دهند تا بیمارستان امام علی(ع) به عنوان برند درمانی کشور در استان های غربی خدمات آموزشی، درمانی شایسته تری به هم استانی ها و سایر مراجعین ارائه نماید.

گزارش از: م . بستار

  • منبع خبر : چویرنیوز