معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی محیط زیست استان کرمانشاه از آغاز سرشماری زمستانی پرندگان در کرمانشاه خبر داد. فرشاد فتاحی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به آغاز سرشماری پرندگان در کرمانشاه، اظهار کرد: این سرشماری در بیش از ۱۰ سایت اصلی انجام خواهد شد، اما به دلیل آنکه برخی از منابع […]

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی محیط زیست استان کرمانشاه از آغاز سرشماری زمستانی پرندگان در کرمانشاه خبر داد.

فرشاد فتاحی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به آغاز سرشماری پرندگان در کرمانشاه، اظهار کرد: این سرشماری در بیش از ۱۰ سایت اصلی انجام خواهد شد، اما به دلیل آنکه برخی از منابع آبی دچار خشکی شده اند، احتمال تغییر تعداد سایت‌ها وجود دارد.

وی این سایت‌ها را شامل رودخانه‌های مهمی نظیر گاماسیاب، قره‌سو، رودخانه لیله منطقه بوزین و مره‌خیل و همچنین سراب‌هایی نظیر سراب یاوری وسراب نیلوفر اعلام کرد و ادامه داد: تالاب هشیلان و سد درکه صحنه نیز از جمله سایت‌های مهم سرشماری پرندگان است.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی محیط زیست استان کرمانشاه پیش‌بینی کرد، این سرشماری حدود یک ماه طول بکشد و افزود: در این سرشماری انواع پرندگان آبزی و کنارآبزی اعم از مهاجر و بومی سرشماری خواهد شد.

فتاحی غاز خاکستری، حواصیل، اگرت، سرسبز، سلیم، چوب پا و باکلان را از مهمترین گونه‌هایی اعلام کرد که سرشماری می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: البته برخی گونه‌های مهاجر کمیاب هم مد نظر هستند، از جمله فلامینگو که چند سال قبل در کرمانشاه دیده شد، اما از آن زمان تا کنون مشاهده نشده است.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی محیط زیستی استان کرمانشاه تاکید کرد: از نتایج این سرشماری برای برنامه‌ریزی و حفاظت از گونه‌های پرندگان استفاده می‌شود.

فتاحی همچنین از پایان سرشماری پستانداران در کرمانشاه هم خبر داد و اضافه کرد: این سرشماری نیز حدود یک ماه قبل آغاز شد.

وی ادامه داد: خوشبختانه وضعیت تعداد پستانداران سرشماری شده در مناطقی مانند دالاهو، بدر و پریشان و… بسیار خوب بود.