انتخاب رشته تحصیلی در اکثر اوقات به منزله انتخاب حوزه شغلی آینده فرد می‌باشد. یکی از علل اصلی که بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها در حوزه‌های غیر تخصصی خود مشغول به کار می‌شوند این است که در رشته‌ای تحصیل کرده‌اند که اصلا برای آن رشته خلق نشده‌اند.

انتخاب رشته تحصیلی در اکثر اوقات به منزله انتخاب حوزه شغلی آینده فرد می‌باشد. یکی از علل اصلی که بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها در حوزه‌های غیر تخصصی خود مشغول به کار می‌شوند این است که در رشته‌ای تحصیل کرده‌اند که اصلا برای آن رشته خلق نشده‌اند.
یک رشته تحصیلی در یک دانشگاه مشخص برای همه داوطلبان نمی‌تواند انتخاب خوبی باشد به عبارت دیگر، ممکن است انتخاب یک رشته برای یک داوطلب خوب و انتخاب همان رشته برای داوطلب دیگر مطلوب نباشد. و به صرف توجه به عنوان رشته و دانشگاه محل تحصیل نمی‌توان صفت خوب و بد را برای یک رشته انتخابی بکار برد.اولین و مهمترین اصل در انتخاب رشته دقت داوطلب به علاقه و ویژگی‌های روانشناختی خود می‌باشد.هر داوطلب قبل از انتخاب رشته باید بداند برای چه کاری خلق شده است چرا که ویژگی‌های شخصیتی و روانی داوطلب مانند استعداد، علاقه، انگیز، روحیه، احساسات، عواطف و عوامل دیگری در پیشرفت تحصیلی و به تبع آن در موفقیت شغلی فرد موثر است .طبق آمار و ارقام در سالهای قبل عده قابل توجهی از دواطلبان پس از پذیرفته شدن در یک رشته به اصطلاح خوب یا انصراف می‌دهند یا اینکه پس از فارغ التحصیلی در حوزه‌های غیرتخصصی خود مشغول به کار می‌شوند یعنی اینکه آنان رشته‌ای را انتخاب کرده‌اند که برای آن ساخته نشده‌اند.داوطلبان و خانواده آنان باید بدانند که اسم دانشگاه نباید مهمتر از رشته انتخابی باشد بلکه باید هدف و علائق خود را مشخص کنند و براساس آن و واقعیت‌های موجود اقدام به انتخاب رشته تحصیلی و دانشگاه مدنظر کنند چرا که به صرف اینکه داوطلبی در یکی از دانشگاه‌های برتر پذیرفته شود، تضمین کننده موفقیت تحصیلی و شغلی وی نیست.

موارد بسیاری وجود دارد که داوطلب یا خانواده وی اصرار دارند در یک دانشگاه مشخص پذیرفته شود، و بر این اساس تمام رشته‌های آن دانشگاه را بدون توجه به اصل اول انتخاب می‌کند و پس از ورود به دانشگاه متوجه می‌شود که دست به انتخاب اشتباه زده است.
لازم به ذکر است دانشگاه خوب در پیشرفت تحصیلی فرد موثر است، اما به شرطی که فرد در رشته مورد علاقه و استعداد خود مشغول به تحصیل شود. دانشجو می‌تواند رشته متناسب با تیپ شخصیتی و علاقه و استعداد خود را در یک دانشگاه سطح پایین‌تر با اندکی تحمل سختی با موفقیت بگذراند، اما نمی‌تواند رشته‌ای که اصلا به آن علاقه ندارد و انگیزه و استعداد کافی برای ادامه تحصیل در آن را نیز ندارد، در یک دانشگاه خوب طی کند چرا که امکانات دانشگاه تا اندازه‌ای می‌تواند علاقه و انگیزه فرد را بهبود ببخشد.داوطلبان باید روی این نکته تمرکز کنند که علاقه، استعداد و توانایی تحصیل در چه رشته‌ای را دارند و آن را انتخاب کنند و نه اینکه کدام رشته بر اساس ذهنیات خود و مردم خوب است.مهمترین نکته برای یک انتخاب درست و عاقلانه و اصولی این است که داوطلبان، دفترچه راهنمای انتخاب رشته سازمان سنجش را با دقت مطالعه کنند و با ضوابط، شرایط و وضعیت خوابگاه‌ها، امکانات رفاهی و نحوه ارائه خدمات دانشجویی هر دانشگاه یا موسسه اطلاع کسب کنند و پس از مشورت با خانواده و افراد خبره، اقدام به انتخاب رشته کنند.

مهندس پژمان خفتان مدرس و مشاوره تحصیلی

  • منبع خبر : چویرنیوز