هرساله با آغاز فصل تابستان و تعطیلی مدارس بحث اوقات فراغت کودکان و نوجوانان مطرح می گردد. در این فصل خانواده ها به فراخور سلیقه و شرایط مالی خود هر یک بنحوی از امکانات قابل دسترسی برای پُر نمودن اوقات فراغت فرزند خود استفاده می نمایند.

هرساله با آغاز فصل تابستان و تعطیلی مدارس بحث اوقات فراغت کودکان و نوجوانان مطرح می گردد. در این فصل خانواده ها به فراخور سلیقه و شرایط مالی خود هر یک بنحوی از امکانات قابل دسترسی برای پُر نمودن اوقات فراغت فرزند خود استفاده می نمایند.
ورزش، آموزش و تفریح عمده گرایش خانواده ها برای غنی کردن روزهای بلند تابستان فرزندان خود می باشد اما در این بین توجه به مباحثی دیگر هم برای عده ای اهمیت دارد و در پی راه هایی متفاوت برای استفاده کودکانشان هستند.
تاکید بر تقویت هوش کودکان و کسب مهارت های هشتگانه هوشی(هوش بدنی- حرکتی، هوش کلامی-زبانی، هوش درون فردی، هوش بین فردی، هوش منطقی ریاضیای، هوش موسیقیایی، هوش طبیعت گرا و هوش فضایی) با استفاده از بازی یکی از مباحث مورد توجه در بحث آموزش و بازی برای کودکان می باشد که کودک را برای دنیای بزرگسالی آماده کرده و در عین حال لحظات خوشی را برای او رقم خواهد زد.
با توجه به اهمیت بحث اوقات فراقت دانش آموزان و نیز لزوم توجه به مباحث شناختی معاونت آموزشی سازمان جهاد دانشگاهی کرمانشاه برای اولین بار در ایران طرحی را مورد مطالعه، بررسی و اجرا قرار داد که طی آن قرار است کودکان رده سنی ۶ الی۱۱ سال از طریق بازی مهارت های شناختی و غیر شناختی شان تقویت شده و آموزش ببینند.
به گزارش چویرنیوز مهدی عبدالمالکی سرپرست معاونت آموزشی سازمان جهاد دانشگاهی کرمانشاه به تشریح برنامه فراغت جهاد دانشگاهی کرمانشاه ویژه کودکان ۶ الی۱۱ ساله کرمانشاهی تحت عنوان “آسو پارک” پرداخت.

عبدالمالکی گفت: در این طرح تقویت مهارت های شناختی و غیرشناختی، تقویت هوش های هشتگانه و مهارت های آموزشی با بازی و هیجان کودکان مورد تاکید می باشد.

وی افزود: این برنامه طی دو ترم از ۱۰ تیرماه تا یازدهم مردادماه و از ۲۱ مرداد ماه تا ۲۲ شهریورماه اجرا می شود.
در ترم اول بحث استعدادیابی کودکان و نوجوانان از طریق بازی و سرگرمی و با روش های تخصصی پیگیری می شود و در ترم دوم زمینه های شغلی که این کودکان و نوجوانان در آن مهارت دارند برای آنها تشریح می شود.

عبدالمالکی گفت: در حقیقت این دو ماه برنامه شروعی برای آموزش های طولانی مدت در راستای استعداد کشف شده در کودکان و نوجوانان است و آنها در طول سال رها نشده و بحث آموزش آنها پیگیری می شود.

سرپرست معاونت آموزشی سازمان جهاد دانشگاهی کرمانشاه گفت: در حقیقت این برنامه گامی مقدماتی در جهت راه اندازی پارک علم و فناوری کودکان و نوجوانان در استان است که اگر .
به خوبی اجرایی شود می تواند به الگویی مناسب برای اوقات فراغت در سطح کشور تبدیل شود.
افراد برای ثبت نام در این طرح می توانند به سایت معاونت آموزشی سازمان جهاد دانشگاهی کرمانشاه به آدرس www.ecjdk.ir مراجعه کنند.

  • منبع خبر : چویرنیوز