جنگ تحمیلی 8 ساله برای استان کرمانشاه تبعات سنگینی به همراه داشت که علاوه بر تخریب زیر ساخت ها و عقب ماندگی اقتصادی تلفات انسانی سنگینی هم در بر داشت تا غیر از 9800 شهید، 23200 جانباز 5 تا 75 درصد و 1800 آزاده هم از آن دوران به یادگار باقی بماند!

جنگ تحمیلی 8 ساله برای استان کرمانشاه تبعات سنگینی به همراه داشت که علاوه بر تخریب زیر ساخت ها و عقب ماندگی اقتصادی تلفات انسانی سنگینی هم در بر داشت تا غیر از 9800 شهید، 23200 جانباز 5 تا 75 درصد و 1800 آزاده هم از آن دوران به یادگار باقی بماند!
یادگاران دوران دفاع مقدس هرچند بدون هیچگونه چشمداشتی و صرفا برای ادای دین نسبت به وطنشان راهی جبهه های جنگ شدند اما با وجود جانبازی درگیر مشکلات فراوانی شده اند بنحوی که زندگی کردن برایشان دشوار شده است. در همین راستا و به منظور شنیده شدن صدای جامعه ی جانبازی کرمانشاه نشستی خبری با حضور تعدادی از جانبازان برگزار نمودیم تا مسئولین با خواسته ها و مطالبات جانبازان آشنا شده و نسبت به رفع آنها اقدام نمایند.
بلافاصله پس از انعکاس اخباراین نشست در رسانه ها، مدیرکل بنیاد شهید استان اعلان آمادگی نمود تا در نشستی خبری ضمن پاسخگویی به سوالات و مطالبات جانبازان، اقدامات بنیاد در ارائه خدمت به جامعه ایثارگری استان را تشریح نماید.
ماحصل این نشست گزارشی می باشد که آنرا از نظر می گذرانیم.

به گزارش چویر نیوز، خسرو شهیدی مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمانشاه با ابراز تشکر از جانبازانی که مسائل و مشکلات خود را در رسانه ها انعکاس دادند تا به گوش مسئولین امر برسد اظهار نمود: بنده به عنوان مسئول دستگاه متولی امور جانبازان و ایثارگران خدمت به این عزیزان را وظیفه ای می دانم که با کمال میل و با تمام توان آنرا انجام می دهم. ازاینرو آماده ی شنیدن نکته نظرات، خواسته ها و مطالبات جانبازان عزیز هستم و به این منظور علاوه بر روزهای ملاقات عمومی دوشنبه ها سایر روزها نیز درب اتاق من بر روی مراجعین باز می باشد تا هرکسی کاری داشت بتوانم در خدمتش باشم.
شهیدی سپس به رسالت اصلی بنیاد که ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت است پرداخت و افزود: در راستای این ماموریت فرهنگی و با همکاری سایر دستگاه ها و با استفاده از ظرفیت های مردمی از هیچ کوششی فروگذار نمی نماییم.
وی با اشاره به یکی از مهمترین و حساس ترین خدمات بنیاد یعنی طرح سپاس ابراز داشت: طی دوسال اخیر در قالب این طرح و در چارچوب یک برنامه عملیاتی مشخص به صورت ماهیانه به دیدار خانواده معظم شاهد و ایثارگر می رویم. در طرح سپاس مشکلات، خواسته ها و نکته نظرات جامعه هدف رصد شده و اطلاعات مربوط به این دیدارها در سامانه بنیاد بارگذاری می شود.
هدف اصلی از اجرای این طرح مراجعه معکوس است. بدین شکل که با استفاده از ظرفیت های موجود به جای مراجعه ی جامعه ایثارگری، ما به منازل آنها مراجعه نموده به تکریم و رسیدگی به مشکلات شان می پردازیم.
شهیدی افزود: این طرح در سال 1402 کم سابقه و بی نظیر اجرا گردید که طی آن بالغ بر 30 هزار دیدار با خانواده های شهدا و ایثارگران صورت پذیرفت بنحوی که در طرح سپاس موفق به کسب رتبه دوم کشوری شدیم.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمانشاه اشاره ای هم به طرح تاریخ شفاهی داشت و افزود: در قالب طرح تاریخ شفاهی اقدام به ضبط و ثبت خاطرات والدین و همسران شهدا از شهید می نماییم و تا کنون موفق به ثبت بیش از 20 هزار تاریخ شفاهی شده ایم که از این حیث جز5 استان برتر کشور می باشیم.
همچنین مرکز اسناد بنیاد کرمانشاه از لحاظ تجهیزات و امکانات پس از استان های تهران و اصفهان در رتبه سوم کشوری قرار دارد.
خسرو شهیدی با یادآوری 325 یادواره ای که در سال گذشته در سطح استان و با مشارکت مردم برگزار گردید گفت: در برگزاری این یادواره ها که از شهرستان گیلانغرب کلید خورد هر بار سراغ یک طایفه رفتیم و تا کنون موفق به برگزاری سه یادواره ویژه شهدای طایفه های علی رضاوندی، شیرزادی و سیا سیاه کلهر شده ایم و در تدارک برگزاری یادواره ایل کلهر هستیم.
وی در خصوص بحث اشتغال جامعه هدف گفت: اداره اشتغال بنیاد به صورت تخصصی مسئول پیگیری اشتغال جامعه هدف است.
بنابر قانون کشوری، جامعه ایثارگری می بایستی در آزمون استخدامی که از طریق سازمان سنجش برگزار می شود شرکت کند و سهمیه بنیاد هرساله 25 درصد می باشد.
همچنین از طریق پرداخت وام های خود اشتغالی تبصره 18 متقاضیان را به بانک های عامل جهت دریافت وام اشتغال معرفی می نماییم.
خارج از دو مقوله استخدام در دستگاه های اداری از طریق آزمون استخدامی و پرداخت وام تصره 18 هیچگونه مجوز و اختیاری جهت جذب و استخدام در اختیار مدیران کل استانی قرار ندارد.
شهیدی افزود: در بحث ارائه خدمات رفاهی هیچگونه تفکیک و تبعیضی بین خانواده های شهدا، جانبازان و آزاده ها وجود ندارد و هرگونه وام، خدمات رفاهی و درمانی به صورت برابر در اختیار همه جامعه هدف قرار دارد.
در حوزه درمان علاوه بر والدین، همسر و فرزندان شهدا حتی فرزندان کبیر و نیز خانواده تحت تکفل جانبازان و آزادگان نیز مشمول خدمات بیمه ای هستند.
شهیدی افزود: در قالب طرح پایش سلامت، پزشکان تحت قرارداد در استان با مراجعه به منزل افراد متقاضی اقدام به ارائه خدمات درمانی به صورت رایگان می نمایند. همچنین افرادی که در شهرستان ها به امکانات پزشکی لازم دسترسی ندارند می توانند در مراکز درمانی تحت قرارداد مرکز استان مورد پایش قرار بگیرند و از اقامتگاه های بنیاد به صورت رایگان بهره ببرند. در همین راستا طی سال گذشته قریب به 1000 اعزام پزشکی جهت دریافت خدمات درمانی و اسکان رایگان داشته ایم.
برای افرادی هم که مایل به استفاده از مراکز پزشکی غیر تحت پوشش هستند هزینه ایاب و ذهاب خوراک و اسکان تا 2 روز به صورت قانونی و 5 روز با اختیارات مدیر قابل انجام است.
مسئول امور ایثارگران در استان یادآور شد: در بحث قانون قطع حق پرستاری بعد از شهادت فرد جانباز ما هم انتقاد داریم اما این قانون خارج از اختیارات استانی می باشد.
همچنین طبق دستورالعمل ها داروهای خارجی بر اساس تعرفه ایرانی پرداخت می شود و این از عهده استان خارج است.
در برخی موارد با استفاده از اختیارات قانونی و یا رایزنی های لازم نسبت به پرداخت هزینه های درمانی بیش از سقف قانونی اقدام نموده ایم اما گاهی نیز قانون دست هایمان را بسته است.
شهیدی با تاکید بر اینکه طی دو سال اخیر انبارهای بنیاد از تجهیزات پر بوده و امکان نداشته مراجعه کننده ای دست خالی بازگردد، اضافه نمود:
طی 2 سال اخیر سهم تجهیزات و لوازم مصرفی همه ی متقاضیان پرداخت شده است.
همچنین مقرر گردیده تا از منابع سفر رهبری ویلچرهای برقی تهیه و در اختیار 320 نفر از جانبازان نخاعی و دو عضو قطع و 12 نفر دیگر که دارای شرایط خاص هستند قرار بگیرد.
در این نشست نسرین چراغی معاونت بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمانشاه نیز حضور داشت.

گزارش و گفتگو: مهدی بستار

  • منبع خبر : چویر نیوز